KADİR KESKİN

KADİR KESKİN

Kadir KESKİN Kimdir? Biyografisi için tıklayın.

KADİR KESKİN: (Manisa Lisesi Emekli Müdürü)

1944 Afyon Dazkırı- Çiftlik doğumlu. İlkokulu kendi köyünde, ortaokulu dışarıdan bitirdi. İzmir İmam- Hatip Lisesi’ni 1965’te, aynı yılın Eylül ayında da Balıkesir- Savaştepe Öğretmen Okulunu dışarıdan bitirdikten sonra Konya yüksek İslam Enstitüsü’nü( İlahiyat Fak) 1969 yılında bitirerek Çanakkale/ Biga’da öğretmenlik hayatına başladı. Yedek Subay askerliğini yaptıktan sonra Manisa Salihli Lisesi’nde öğretmenliğe devam etti. Salihli 50. Yıl Ortaokulu Müdür Başyardımcılığını yaptı. Daha sonra Kırkağaç Lisesi Müdürü olarak atandı. Oradan zamanın şartları içinde Manisa Yunt Dağı Osmancalı köyü Ortaokuluna öğretmen olarak tayin edildi. Bir müddet burada çalıştıktan sonra 1980 yılında Manisa Lisesi Müdür Baş Yardımcılığına getirildi. Manisa Lisesi Müdürü emekli olunca da 1998 yılana kadar 18 yıl bu lise’nin müdürlüğünü deruhta etti. Ve meslek Hayatının yarısı bu okulun idaresinde geçti.

         Yazar, eğitimcilik hayatı boyunca eğitim alanında önemli çalışmalar yaptı. Öncelikle Almanya’nın İngolstadt şehrindeki Apian- Gymnasium ile Manisa Lisesi’ni kardeş okul yaptı. Bu kardeşlik ilişkisi iki okul müdürlerinin gayretleriyle şehirlere de yansıdı. Manisa ile İngolstadt‘ın kardeş şehir olmalarını sağladı. Avrupa’ ya açılan bu kapı sayesinde Manisa’da birçok okul bu imkânlardan yararlandı. Yazarın müdürlüğü sırasında kendi okuluna:

1-    Hibe olarak komple fizik – kimya laboratuarı,

2-    Manisa Çıraklık Eğitim Merkezine de eğitim amaçlı 4 adet çıplak motor

3-     Manisa Belediyesine de makam aracı kazandırdı.

4-    (Bu ilişkileri gerçekleştirmeye vesile olduğu için Almanya  İngolstadt Belediyesi  tarafından  kültür nişanı verildi)

        Emekli olduktan sonra İzmir Özel Bornova Kolejinde çalıştı. Bilahare Almanya’da Türk çocuklarının din eğitimi çalışmalarında bulundu. Almanya’dan döndükten sonra Manisa’da yoksul aile çocukları için ücretsiz Manisa Belediyesi Eğitim Merkezi MABEM dershanesini kurarak bu dershanenin üç yıl kurucu müdürlüğünü yaptı. Dar gelirli ve yoksul aile çocukları için geliştirdiği ücretsiz dershaneciliğin alt yapısını Balıkesir’de ve diğer bazı illerde oluşturarak açılmasını sağladı. Soma’da da yine dar gelirli aile çocukları için ücretsiz Soma Belediyesi Eğitim Merkezi SOBEM dershanesini kurdu ve üç yıl da SOBEM dershanesinin kurucu müdürlüğünü yaptı. 50 yıldır fiili eğitimin içinde bulunan Eğitimci yazar Kadir Keskin, halen Manisa’da Özel Hedef Koleji Avrupa Proje çalışmalarını yürütmekle birlikte, ortaokullarda, liselerde, üniversitelerde ve cezaevlerinde ilgi gören eğitim seminerlerine ve konferanslarına devam etmektedir. Manisa'da eğitime olan katkısı ve eğitim içerikli kitapları ile  23 Aralık 2017 günü " Şehrin Hazineleri  Vefa Buluşması'nda"    Manisa Valisi  Sayın Mustafa Hakan GÜVENÇER tarafından ödüllendirildi. Ayrıca Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünün çıkardığı “DEĞERLER” dergisi ile Yeni Manisa gazetesinde ve Manisahaber internet  sitesinde  eğitim üzerine köşe yazıları yazmaktadır.

 Bu güne kadar liselerde, üniversitelerde, cezaevlerinde ve yurt dışında  verdiği eğitim semineri ve konferanslarının sayısı 390  olup, halen eğitim seminerleri ve konferansları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Ayrıca  Manisa Haber Ajansı ile Adalet Bakanlığı     Cezaevleri  Genel Müdürlüğünün   çıkardığı  “DEĞERLER”   dergisinde  de  Eğitim üzerine köşe yazıları yazmaktadır.

Kadir Keskin’in Yayınlanmış Eserleri:

1-Eğitim Öğretim dedikleri ( 13. Baskı)

2- Kırk Gün Kırk Programlı Yaz tatili Dini Bilgiler Kitabı ( 25. Baskı )

3- Manisa’da Vakıf Eserleri ve Manisa’da İz Bırakanlar ( 2. Baskı)

( İkinci Baskısını Manisa İl Özel İdaresi tarafından yapıldı)

4-Yalancılar  Kahvesi

5-MABEM’li öğrencilerin içinden gelenler

6-Eğitimde Fırsat Eşitliği  (Proje Çalışması)

 

Kadir Keskin’in bugüne kadar verdiği konferanslar ve konuları:

1- Eşlerin ve Gençlerin Hayal Dünyasından Gerçek Hayata Pişmanlık içinde Uyanışları

2-Eğitimde Hedef ve Kendine Güven-  ( Başarılı ve başarısız öğrencilerin İtirafları)

3-Eğitimde İki Anne Örneği  ( Veliler İçin)

4- Öğretmen  - Öğrenci ve Veli ilişkileri ( Eğitim fakültelerinde  okuyan aday öğretmenler için)

5-Manevi Değerlerimize Rağmen Neden Buradayız? ( Ceza Evleri için)

6-Denizli  Anadolu Güneşi, Manşet Kuzey Ege, Manisaanahaber.com  ve Manisa haber Ajansı internet  sitelerinde  yine eğitim üzerine köşe yazıları yazmaktadır.

 

İletişim: www.kadirkeskin.net

              k[email protected]

              0505 772 44 40

Bu biyografi 626 defa okunmuştur