• Reklam
  • Reklam

Manisa Eğitim'de Dökülüyor

(Liseye Geçiş Sınavında Manisa 52. Sırada)

Manisa Eğitim'de Dökülüyor

(Liseye Geçiş Sınavında Manisa 52. Sırada)

Manisa Eğitim'de Dökülüyor
04 Şubat 2019 - 12:11
Reklam
Reklam

Üniversite sınavlarında illerin başarı sıralamasında Manisa’nın 15 yılda, 16 basamak gerileyerek 48. sıraya düşmesini gündeme getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Manisa’nın liseye geçiş sınavında da (LGS) durumunun çok kötü olduğuna dikkat çekti.
LGS sonuçlarına göre 2018 yılındaki illerin başarı durumunu değerlendiren ve rakamları açıklayan Bakırlıoğlu; İllerin LYS Başarı Sıralamasından Manisa 52.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında72.
İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alanında 69.
Türkçe alanında 60.
Yabancı Dil alanında 58.
Fen Bilimleri alanında 51.
Matematik alanında 44. sıradadır.
Üniversite sınavında olduğu gibi, Liseye Geçiş Sınavında da, Manisa’ya komşu olan İzmir, Denizli, Aydın, Kütahya, Uşak, Balıkesir Muğla’nın gerisindeyiz. Geçmiş yıllara ilişkin bilgilere ulaşamadığımız için bir değerlendirmede bulunmamız mümkün olamadı. Üniversite sınavında 48,  liseye geçiş sınavında 52. Olması, Manisa’daki eğitim kalitesinin ne kadar kötü olduğunu gösteriyor.
Sosyo-Ekonomik gelişmişlik sıralamasında 25. ekonomik büyüklük bakımından, sanayi, tarımsal üretim ve ihracat rakamları bakımından ilk on il içerisinde yer alan Manisa’nın, eğitimde bu kadar gerilerde kalması kabul edilemez. Bu başarısızlığın nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Burada sorumluluğu olan kurumlar başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere özeleştiri yapması gerekmektedir. Manisa'da velilere mesaj atarak AKP'ye oy isteyen İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin varolması belkide bu başarısızlığın en büyük sebebidir. Eğitimin yerlerde süründüğü Manisa'da başarısız olan kadrolar yenilenmelidir. Kadrolar "sadakate"göre değil, "liyakata"göre şekillendirilmelidir. Dedi.
CHP olarak bunun mücadelesini, halkımızla, öğrencilerimizle, aydın, demokrat, laik öğretmenlerimizle birlikte vereceğiz. Dedi.

Bu haber 993 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum