Merdiven altı bilemeciler kaliteli bıçaklara zarar veriyor

Manisa’da Kurban Bayramı öncesinde bıçak bilemeciler yoğun emek harcıyor.

Merdiven altı bilemeciler kaliteli bıçaklara zarar veriyor

Manisa’da Kurban Bayramı öncesinde bıçak bilemeciler yoğun emek harcıyor.

Merdiven altı bilemeciler kaliteli bıçaklara zarar veriyor
17 Temmuz 2021 - 21:15


 

Hayvanı keseceğiniz bıçağı iyi bileyin


Manisa’da Kurban Bayramı öncesinde bıçak bilemeciler yoğun emek harcıyor. Özellikle bugünü bekleyen esnaf, bayram zamanı ortaya çıkan korsan bıçakçılardan dert yanıyor. Manisa Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Halil Kırlı, gerçek mesleği bıçakçı olmayanlarca bilenen bıçakların çok zarar gördüğünü ifade ederek, bıçakların işin ehli insanlar tarafından bilenmesinin kesilecek olan hayvana da zarar vermeyeceğini söyledi.

 

Manisa’da bıçak bilemeciler Kurban Bayramı öncesi kurbanlıkları kesecek olan bıçakları bilemek için yoğun çaba sarf ediyor. Normal zamanda olmayan ama bayram öncesi ortaya çıkan merdiven altı bilemeciler büyük sorun oluşturuyor. Manisa Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Halil Kırlı, kaliteli bıçakların zarar görmemesi için işi bilen esnafa gidilmesi gerektiğini açıkladı.

KALİTELİ BIÇAKLARA ZARAR VERİYORLAR

Kurban kesecek bıçakların işin ehli olan insanlardan tarafından bilenmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Manisa Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Halil Kırlı, vatandaşların bıçak bileme konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Kırlı, “Vatandaşlarımızın en dikkat edeceği konulardan bir tanesi merdiven altı dediğimiz bileme konusunda tam usta olmayanlar. Demir taşlamalar var bunlarla bıçak biliyorlar.  Gerçekten kaliteli bıçakları mahvediyorlar. Vatandaşlardan ricam mümkün mertebe bıçaklarını odaya kaydı olanlara, bu işin ehli olanlara yaptırmalarıdır. Her zaman olduğu gibi bu bayramda da zabıtalarımızdan yardım bekliyoruz. İnşallah iyi bir Kurban Bayramı geçiririz. Şimdiden vatandaşlarımızın bayramını tebrik ediyorum. Kesmiş olduğu kurbanları da Allah kabul etsin” diye konuştu.

VATANDAŞLAR DUYARLI OLMUYOR

Odaya kayıtlı bıçak bileyen 10 üyenin bulunduğunu ifade eden Kırlı, kayıt dışı, kaçak yapanların 20-30’u bulduğunu söyledi. Kırlı, “Vatandaşlarımız bu konuda duyarlı olmuyorlar. Yakınında kim varsa ona gidip bıçakları biletiyorlar. Gerçek mesleği bıçakçı olmayanları görüyoruz. İşte bu konuda senede bir kere bizim bıçakçılarımızın beklediği bu günde herkes bıçakçı oluyor” dedi.

BU İŞ BİR İBADETTİR

Bıçakçı esnaflardan İbrahim Özceylan, “Öncelikle herkesin Kurban Bayramı'nı kazasız belasız geçirmesini temenni ediyorum.  Kaçak diye adlandırdığımız meslekle alakası olmayan önüne bir motor diye tabir bileme taşı geçiren kişiler bu işi yaparaktan bu işi çığırından çıkardığını düşünüyoruz. Büyüklerimizin söylediği gibi hayvanı keserken bıçağı iyice bileyin ki hayvan acı çekmesin. Bu iş bir ibadettir. Bu işi bir görsellik falan değildir. Yapılan ibadetimize leke düşmemesi, herhangi bir üzüntüye sebep olmaması için bıçaklarımızın kesinlikle usta ellerce bilenmesi gerekiyor. Bizler demiyoruz ki bütün Manisa’nın bıçağını biz bileyeceğiz. Ama usta ve ehil insanlara biletilmesi en samimi tercihimizdir, önerimizdir. Aslında bu kaçak insanlar bize zarar yerine fayda veriyor. Çünkü bu tür insanlarda bıçaklarını bileyen vatandaşlar her sene bize daha erkenden koşarak gelmeye başladı. Bıçak fiyatları 50-60 TL’den başlıyor ve tırmanabildiği yere kadar tırmanıyor. İnsanların 300-500 liralık bıçaklarını mahvetmişler. Biz onları görüyoruz, üzüntüyle karşılıyoruz. Bizler hizmet etmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

İŞİ EHLİNE VERELİM

Bıçakçı esnaflardan Oğuzhan Uygunbaş, “İnsanlarımız bu bıçak üzerine çalışan insanlarımızın yanına gitmesi lazım. Ara sokak bilemecilerden uzak durması gerekiyor. Bu iş çok ince ve hassas bir iş. Bu işi ehline bırakması gerekiyor” dedi.  CÜNEYT HASÇELİK


Bu haber 167 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum