• Reklam
  • Reklam

Mesir Macunu Festivali’nde karma töreni heyecanı

UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras listesinde bulunan ve Türkiye’nin en önemli festivalleri arasında yer alan, bu yıl 479.su düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali başlıyor.

Mesir Macunu Festivali’nde karma töreni heyecanı

UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras listesinde bulunan ve Türkiye’nin en önemli festivalleri arasında yer alan, bu yıl 479.su düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali başlıyor.

Mesir Macunu Festivali’nde karma töreni heyecanı
20 Mart 2019 - 13:01

Festival kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda Nevruz Bayramı töreni düzenlenecek. Manisa Valiliği önünde başlayacak kortej yürüyüşü Ayşe Hafsa Sultan Bimarhanesi’ne kadar devam edecek. Mesir Macunu karma duası okunacak ve temsili karma töreni gerçekleşecek. Manisa Mesir Macunu Festivali bu yıl 23-28 Nisan 2019 tarihleri arasında kutlanacak.  28 Nisan 2018 Pazar günü Sultan Camii kubbe ve minarelerinden, evlerin balkonlarından olmak üzere 45 noktada 6 ton mesir macunu halka saçılacak.
 
UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras listesinde yer alan ve 2019 yılında 479.su düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali heyecanı başlıyor. Uygarlık beşiği Anadolu’nun en eski tarihi kentlerinden olan Manisa’da Mesir geleneği devam ediyor. Bu yıl 479.’su gerçekleşecek olan festival karma töreniyle başlayacak. Kültürümüzün en önemli değerlerinden biri olan Nevruz Bayramı ve Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamında geleneksel Mesir Macunu Karma Töreni düzenlenecek. 21 Mart 2019 Perşembe günü saat 12.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek olan Nevruz Bayramı Töreninde anıta çelenk sunulacak. Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak. Şiirler okunacak, halk oyunları gösteri gerçekleşecek. Nevruz ateşi yakılacak ve örste demir dövülecek, boyanmış Nevruz yumurtası dağıtılacak, ateşten atlanacak.
28 NİSAN’DA 6 TON MESİR MACUNU SAÇILACAK
479. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamında kortej yürüyüşü gerçekleşecek. Manisa Valiliği önünde başlayacak yürüyüş Ayşe Hafsa Sultan Bimarhanesi’ne kadar devam edecek. 12.50’de Sultan Camii’nde şehitlerimiz için Mevlidi Şerif ve Kuran-ı Kerim tilaveti okunacak. Geleneksel Mesir Macunu Festivali karma töreni kapsamında Saat 13.45’te Ayşe Hafsa Sultan Bimarhanesi önünde tören düzenlenecek. Manisa Mevlidhanlar Derneği tarafından Mesir ilahisi okunacak. Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık birer konuşma yapacak. Mesir Macunu karma duası okunacak ve temsili karma töreni gerçekleşecek. Manisa Orman İşletme Müdürlüğü fidan, Şehzadeler Ziraat Odası kuru üzüm ve pilav, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası keşkek, Manisa Ticaret Borsası ise lokma ikramında bulunacak. 479. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali bu yıl 23-28 Nisan 2019 tarihleri arasında kutlanacak.  28 Nisan 2018 Pazar günü Sultan Camii kubbe ve minarelerinden, evlerin balkonlarından olmak üzere 45 noktada 6 ton mesir macunu halka saçılacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi bu yıl festival için 2 milyon TL, Şehzadeler Belediyesi ise 200 bin TL bütçe ayırdı.
479 YILLIK GELENEĞİN TARİHÇESİ
Manisa'da 479 yıldır şenliklerde halka saçılan mesir macununun tarihçesi şöyle: "Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan, Manisa'da hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan'ın yaptırdığı Sultan Camisi Medresesi'nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan macun hazırlar. Baharatın 41 çeşidi karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, diğer hastalara da macunun verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun Sultan Camisi'nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yıl nevruzun kutlandığı 21 Mart'ta Sultan Camisi'nin önünde toplanır ve böylece Manisa Mesir Festivali doğar."
41 ÇEŞİT BAHARAT 
Hoş kokulu ve lezzetli mesir macunu, halktan, iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle talep görüyor. Mesir macununun yapımında zencefil, zulumba, kremtartar, kişniş, kebabiye, havlican, Hindistan cevizi, anason, yeni bahar, hıyarşembe, çam sakızı, zafiran, tarçın, udülkahır, çöpçini, hardal, eskir, karanfil, çivit, meyan balı, tiryak, sarıhelile, raziyane, kimyon, zerdeçal, tarçın çiçeği, karabiber, çörek otu, darıfülfül, ravent, limon tuzu, kakule, şamlı, vanilya, şeker, günbalı, Hindistan çiçeği, limon kabuğu, galanda, tekemercini tohumu, portakal kabuğu kullanılıyor. Mesir macununun en ağır hastalıklara şifa verdiğine, bu macundan tüketenleri o sene yılan sokmayacağına, mesir macunu yiyen genç kızların evleneceğine, çocuğu olmayanların ise doğum yapacağına inanılıyor.

Bu haber 482 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum