14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ÇIKMAZI
  • Reklam
  • Reklam
Erkan AKBALIK

Erkan AKBALIK

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ÇIKMAZI

14 Şubat 2019 - 14:02
Reklam

Sevgi’nin sadece karşı cinsten olan bir sevgiliye hasredilmesi öncelikle insanı yaratana , yaşatana ve sahibine karşı bir haksızlık ve nankörlüktür olsa olsa.Sevgi,yaratma ve yaşatmanın temel esprisidir .
Sevgi’in amacı ve akibeti erkek olsun  kadın olsun harama düşmekten korumak huzurlu bir aileyi oluşturmak  ve cemiyete iyi bir nesil yetiştirmek olmalıdır.
Karşı cinsler arasındaki ilgi,meyil her iki tek kalan,yarım olan cinsin bir araya gelerek anlamlı bir bütün oluşturması için bir araçtır.Sevgili,huzura ermek için meşru birlikteliği tamamlamak için uygun olan eksik yarımın tamamlanması,birlikte yürünecek uzunca bir yol için diğer tekin tamamlanmasıyla uyumlu ve rahat bir ayakkabı çiftinin tamlanması gibidir.
En sevgili,ey sevgili kullarım dercesine bize sevgiyle mesajında şöyle sesleniyor
Size,kendilerinde sükûnet bulup, huzura eresiniz diye, kendi türünüzden eşler yaratıp, aranızda sevgi, aşk ve merhamet ihsan etmesi de, Allah'ın varlığının, kudretinin ve yeniden diriltmesinin delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.
 Rum Suresi 21
 
Hz.Allah,değer verip muhatap aldığı insanları diğer yaratıklar gibi kılmak istememiş, bu yüzden de onu başı boş bırakmamıştır. Erkeğin dişi ile birleşmesini belirli bir kurala bağlamıştır. Böylece insanın namus ve şerefini korumuştur. Bu kurala riayet edildiği takdirde erkekle kadının birleşmesi kutsal bir hüviyet kazanır. Bu kural da birleşmenin, her iki tarafın rızasına dayalı olarak icab ve kabülden, bunu şahitlerin huzurunda yapmaktan ibarettir. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde taraflar artık birbirlerinin olurlar.
Bunlar olmadan ve bunlara riayet edilmeden yapılan her şey insanlar tarafından nasıl isimlendirilirse isimlendirilsin doğru,meşru,helal olmazlar, sınırları belirler insanlarda buna uymakla yükümlüdürler.
14 Şubat Sevgililer Günü’nün kökeni ile ilgili özetle şunlar ifade edilir:Görüşlerden birine  göre,Eski Roma’da 14 Şubat, halk için büyük önem taşıyordu. 14 Şubat günü, Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan dolayı tatil günüydü. Ayrıca Juno, Romalılar tarafından erkeklik ve kadınlık tanrıçası olarak da bilinmekteydi.
Ertesi gün, yani 15 Şubat günü ise Lupercalia Bayramı başlamaktaydı. Bu bayram gençler için büyük önem taşıyordu. Yaşantıları keskin kurallar ile sınırlandırılmış bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin eşleri oluyorlardı. Hangi bayanın, hangi erkek ile bir çift oluşturacağı ise eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir kura ile belli olmaktaydı. Genç kızlar isimlerini kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza bırakıyorlardı. Erkekler ise kavanozdan bu kağıtları bir bir çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kız ile bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı.
 
Diğer görüş ise şöyle:II. Claudius, Roma’yı kendi sert kuralları ile zalimce yöneten bir imparatordu. Onun için en önemli sorun; savaşacak yetenekli genç asker bulamamaktı. Bu durumun tek sebebini ise Romalı erkeklerin ailelerini ve aşklarını bırakmak istememeleri olarak görmekteydi. Bu yüzdenRoma’daki nişan ve evlilik yasaklandı. Aziz Valentine de aynı devirde Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile beraber yasağa rağmen çiftleri gizlice evlendirmeye devam etti. İmparator bir süre sonra bu durumun farkına vardı. Valentine hemen tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat günü Hıristiyan şehitliğinde toprağa verildi.
Aşıkların ve halkın Aziz Valentine sevgisiyle 14 Şubat Aziz Valentine ve Sevgililer Günü olarak bugünlere geldi.
 
Hristiyanların veya İslam dışı herhangi bir inanışı takip etmek,bilerek,isteyerek veya istemeyerek onların batıl yolunu izlemek bir mümin için doğru olamaz.
 
Harama kolay ulaşma, haramla meşkul olma;,helale rağbeti bitirir.Evlenmeyi zorlaştırmak zinayı kolaylaştırmaktır.Zinayı kolaylaştırmak da helal,fıtri,islami ve insani olan evliliği zorlaştırmakta ve itibarsızlaştırmaktadır
 
Tüm Müminler için duamız:
 Ey Sahibimiz,vekilimiz,yardımcımız tek güvencemiz ve dayanağımız olan Hz.Allah,
Kainatın sahibi,yeri-göğü ve arasındaki her şeyi yaratan Hz.Allah,  bizleri  her türlü zina afetlerinden  koru, kurulmuş yuvaları yıkılmaktan muhafaza eyle... Bizleri ve çocuklarımızı İslam’ı yaşayanlardan eyle.
 
İmanımızı kuvvetlendir. İslam’a karşı samimiyet ve şuur ihsan eyle. Kur’an’a göre amel etmeyi, sünneti hayata tatbik etmeyi cümlemize ihsan eyle.
 
 
Selam Dua ve muhabbetlerimle
A.Erkan AKBALIK
14/02/2019
 

Bu yazı 5778 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum