Gürültü Kirliliği
  • Reklam
  • Reklam
Mehmet Gürler

Mehmet Gürler

Pencere

Gürültü Kirliliği

05 Temmuz 2017 - 10:10
Reklam

Manisa’nın meşhur yakıcı sıcakları yüzünü göstermeye başladı.. Bu sıcaklardan bunalan vatandaşlar, parkları ve kafe önlerini dolduruyor. Bu tercihe kimsenin bir diyeceği olamaz.

            Bizim milletimiz rahatına düşkündür. Bir istatistik yapılsa; en çok kahvehanesi olan ülkeler arasında her halde başlarda geliriz…

            Evet, otursunlar; doyasıya sohbet/muhabbetlerini etsinler! Ancak bir şartla:

            Madem, başkasının hürriyetinin başladığı yerde benim hürriyetim bitiyor; gece saat tam 12’ye geldiğinde masalar terk edilmeli, sokak arası düğünlerde ise, orkestranın sesi kapatılmalı, etrafı rahatsız edecek gürültü, şamata ve şarkılar sonlandırılmalıdır!

            Aslında bu bir görgü kuralı ve kültür meselesidir.. Maalesef kurallar çiğneniyor ve semt sâkinleri mağdur ediliyor!

            Ecdadımız olan Osmanlı terbiyesini mumla arar olduk; toplumumuz oldukça yozlaştı ve aslından uzaklaştı… Şüphesiz bu, acı bir durumdur!

            Hakkı İplikçi parkından başlayıp, tâ Kırmızı Köprü’ye kadar devam eden Kumlu Dere boyunca, kafelerin koyduğu masalar doluyor, insanlar -saati akıllarına getirmeden- gece yarılarına kadar oturabiliyorlar… Kafe yöneticilerine kesin tâlimat verilmeli, saat 12 den sonra oturan görülürse, cezaî işlem yapılacağı söylenmelidir!

            Geçen yıl mübarek ramazan ayında, gece yarısı davulcuya eşlik edilip nâralar atılarak halay bile çekildi! Ben bu cadde üstünde oturduğumdan; bu görgüsüzlüklere ve acımasızca yapılan gürültü kirliliğine şâhit oluyor ve üzülüyorum… Bu, insafsızlık ve vicdansızlıktır! Milletin uyuma, dinlenme hakkını birkaç terbiyesizin engellemesi doğru değildir. Kabul edilemez!

            Balkonundan “Yeter be!” diye bağıran vatandaşın tepkisi küfürle karşılık bulursa, Allah korusun kan bile dökülebilir! Onun için vatandaşı karşı karşıya getirmeden Devletin kolluk kuvvetleri, kesin tedbirler almalıdır…

            Manisa Valiliği Basın Bilgilendirme ve Eşgüdüm Toplantısı’nda Sayın Valimize bu önemli konuyu dile getirip arz etmişti. Değerli ve çalışkan Valimiz, tedbir alınacağının sözünü verdiler. Kendilerinin, bu uygunsuzluk ve haksızlığa “Dur!” diyeceklerine inancımız tamdır…

Bu yazı 14860 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum