ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq %0.2 ila %0.5 alıcılı şekilde günü kapattı. Petrol fiyatlarının yükselmesi ile birlikte S&P 500 endeksinde en çok değer kazanan sektör %4.2 ile enerji olurken IT, gayrimenkul ve tüketim sektörleri hafif değer kaybederek günü sonlandırdı.

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq %0.2 ila %0.5 alıcılı şekilde günü kapattı. Petrol fiyatlarının yükselmesi ile birlikte S&P 500 endeksinde en çok değer kazanan sektör %4.2 ile enerji olurken IT, gayrimenkul ve tüketim sektörleri hafif değer kaybederek günü sonlandırdı.

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları
23 Ekim 2020 - 00:24

Gün içerisinde dalgalanmalar yaşayan Amerikan endeksleri Pelosi’nin Türkiye saatiyle 17:50’de, destek paketinin neredeyse hazır olduğunu söylemesi ile toparlayarak yatay seviyede günü sonlandırdı. Destek paketi ile ilgili olumlu gelişmeye rağmen kazançlar sınırlı oldu. Senatoda bulunan ve bütçe açığına karşı olan cumhuriyetçi kesim, destek paketinin önündeki asıl engel konumunda bulunuyor ve bu durum geçtiğimiz günlerde fiyatlamalar sırasında göz ardı ediliyordu. Seçim arifesinde her iki tarafta kötü gözükmek istemiyor ancak anlaşmadan da kaçınıyorlar. Amerika’da erken oy kullanılma süreci başladı ve kullanılan oy 42 milyonu geçerken demokratlar önde görünüyor ancak atılan oylarda demokratların bel bağladığı genç nüfusun katılımındaki düşük oran dikkat çekiyor. Atılan oyların çoğunluğunun demokratların favori olduğu eyaletlerden gelmesi de dik Bu sebeplerle beklentinin üstünde açıklanan bilançolara rağmen endeksler seans boyunca yatay seyretti.

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq %0.2 ila %0.5 alıcılı şekilde günü kapattı. Petrol fiyatlarının yükselmesi ile birlikte S&P 500 endeksinde en çok değer kazanan sektör %4.2 ile enerji olurken IT, gayrimenkul ve tüketim sektörleri hafif değer kaybederek günü sonlandırdı. Dow Jones endeksinde de benzer bir sektörel değerleme yaşandı. Enerji %3.6 ile en fazla kazanan sektör olurken yine IT %0.4 değer kaybederek en çok gerileyen sektör oldu. Southwest Airlines’ın bilanço açıklaması sonrasında önümüzdeki çeyrekte daha az nakit kaybedeceğini açıklaması ve orta koltukları kullanıma açacağı bilgisi ile %5 civarında değer kazanırken artışı takip eden Boeing %3 ve United Airlines %4.8 primlenerek seansı kapattı. Dow Jones endeksinde JP Morgan, Chevron ve American Express %3’ün üzerinde primlenerek en fazla değer kazanan hisseler olurken Salesforce, Home Depot ve P&G %1.5 civarı düşüşlerle en çok değer kaybeden hisseler oldu. Teknoloji hisseleri ise düşük performans sergiledi. Apple ve Netflix %1 civarında değer kaybederken Facebook ve Microsoft ise günün ilk yarısında değer kaybetse de gün sonunda primlenerek yatay seviyelerde seansı sonlandırdılar.

Gün içerisinde açıklanan çeyreklik raporlarına baktığımız zaman Dow Inc. hisse başı karını beklenti seviyesi olan 0.33$ düzeyinden yukarıda 0.5$ olarak açıkladı. Şirket hisseleri günü %0.6 primle kapattı. Şirketin CEO’su tarafından yapılan toparlanma olsa da sektörel bazda dengesizliğin kısa vadede sürmesi bekleniyor açıklaması dikkat çekti. AT&T ise beklenti civarında 0.76$ hisse başı kar açıkladı. Açıklama sonrası yükselen hisse HBO MAX aktivasyon sayısının iki katından fazla yükselmesi ve yeni telefon abonelerinde beklentinin üstünde artış olması ile gün sonunda %6 civarı primlenerek kapandı. Freeport-McMoRan ve Coca-Cola hisse başı karlarını beklentilerinin üstünde sırasıyla 0.28 ve 0.56 olarak açıkladılar. Hisseler sırasıyla %3.5 ila %1.5 değerlenerek seansı kapattılar.

Avrupa borsaları Corona virüs salgınında rekor seviyelere ulaşan vaka sayılarının etkisiyle güne negatif bölgede başladı. Seans kapanışına doğru Pelosi’nin destek paketi anlaşmasına yakın olduklarını açıklaması Avrupa endekslerine destek oldu. 47 milyon nüfusa sahip İspanya’da vaka sayısı 1 milyonu aşarak Batı Avrupa’nın vaka sayısını arttırmaya devam ediyor. DAX ve Euro Stoxx50 sırasıyla %0.12 ve %0.29 değer kaybederek günü tamamlarken FTSE100 endeksi, finans sektörünün %1.22 yükselmesiyle, diğer endekslerden pozitif ayrışarak günü %0.16 alıcılı sonlandırdı. Endekste en çok değer kaybeden sektör hammadde oldu. DAX endeksinde, Adidas iştiraki olan Reebok’u Mart 2021’e kadar satacağını açıklaması ile %2.77 değer kazandı. Reebok’un Amerika satışları %44 oranın düşüş kaydetmesi bu kararda önemli rol oynadı. Delivery Hero ise %2.14 ile endekste en çok değer kaybeden hisse oldu. Airbus, Siemens ve Volkswagen ise %0.3 ile %0.6 arasında değerlenerek günü pozitif kapatan hisseler arasında yer aldı.

Gün içerisinde işsizlik başvuruları beklenti seviyesi olan 870k’nın altında 787k olarak gerçekleşirken devam eden başvurular beklentinin altında 8373k olarak açıklandı. 2. el konut satışları ise beklentinin üstüne çıkarak 6.54m oldu. Veri akışı yönünden yoğun geçecek olan yarın, Japonya TÜFE verisi, İngiltere perakende satışlar ve PMI öncü verisi, Avrupa ve ABD PMI öncü verileri açıklanacak.

İş Yatırım

Hibya Haber Ajansı


Bu haber 521 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum