Murat Baybatur

Murat Baybatur

Murat Baybatur Kimdir? Biyografisi için Tıklayın.

1978 yılında Almanya'da dünyaya geldi. İlkokulu Manisa Fatih İlköğretim Okulu’nda okudu. Ortaokul ve liseyi Manisa İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi.

Siyasi hayatına Refah Partisi’nde başlayan Baybatur, Refah Partisi'nin kapatılmasının ardından kurulan Fazilet Partisi Gençlik Kolları’nda ve Milli Gençlik Vakfı'nda çeşitli kademelerde görev aldı.

2001 yılında Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Manisa kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Daha sonra bu görevinden istifa ederek, AK Parti Manisa kurucu İl Gençlik Kolları Başkanı olarak görevlendirildi. Yaklaşık 3 yıl süren görevinde gençlik siyasetinde önemli çalışmalara imza attı.

Daha sonra il yönetim kurulunda sırasıyla Tanıtım ve Medya Başkanlığı, Teşkilat Başkanlığı, Siyasi Hukuki İşler Başkanlığı yapan Baybatur, askerlik görevini tamamlamasının ardından 20 Şubat 2011 tarihinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Manisa İl Başkanı olarak atandı.

20 Mayıs 2012 tarihinde yapılan AK Parti 4. Olağan Kongresi’nde Manisa’da ilk kez tek liste ile gidilen seçimlerde gerek Manisa’da, gerekse tüm ilçelerde konsensüs sağlayan Baybatur, 31 Ocak 2015 tarihinde il başkanlığı görevini devrederek AK Parti Manisa Milletvekili Aday Adayı oldu. 

7 Nisan 2015 tarihinde AK Parti Genel Merkezi tarafından Manisa 4’ncü sıra milletvekili adayı gösterilen Baybatur, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde  AK Parti Manisa Milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde tekrar edilen genel seçimde 2. kez milletvekili adayı gösterilen Baybatur, milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.

 26. Dönem Manisa Milletvekili seçilen Baybatur, TBMM’de Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu, Milli Savunma Komisyonu ve AGİT-PA (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi) üyesi seçilmiş olup halen görevlerine devam etmektedir.

22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi seçilen Baybatur, 23 Mayıs 2017 tarihinde yapılan 3.Olağanüstü Büyük Kongresi’nde AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın listesinden MKYK Üyesi seçildi. AK Parti’nin A Takımı olarak nitelenen MKYK’daki görevine devam eden Baybatur, Almanca biliyor.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Manisa 1’nci sıra Milletvekili Adayı gösterilen Baybatur, evli ve 1 kız, 1 erkek çocuk babasıdır.

Bu biyografi 649 defa okunmuştur