• Reklam
  • Reklam

KÖYLERDEKİ RİSKLİ YAPILAR NE OLACAK?

Depremlerde en çok köy evlerinin zarar gördüğünü belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU deprem riski olan bölgelerdeki köy ve kasabalarda “Köysel Dönüşüm Projelerinin” ne zaman hayata geçirileceğini sordu.

KÖYLERDEKİ RİSKLİ YAPILAR NE OLACAK?

Depremlerde en çok köy evlerinin zarar gördüğünü belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU deprem riski olan bölgelerdeki köy ve kasabalarda “Köysel Dönüşüm Projelerinin” ne zaman hayata geçirileceğini sordu.

KÖYLERDEKİ RİSKLİ YAPILAR NE OLACAK?
11 Şubat 2020 - 12:03

“Deprem Yıkar, Biz Yaparız” anlayışından vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Bakırlıoğlu; depremlerde can kaybının önlenmesi ve zararların en aza indirilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasının zorunluluğunun son yaşanan depremlerde bir kez daha görüldüğünü ifade etti. 
Konuyu Meclis gündemine taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi veren Bakırlıoğlu önergesinde, Türkiye genelinde “riskli alan” olarak tespit edilen köy ve kasaba ile daha önce köy tüzel kişiliğine haiz olan Büyükşehir sınırları dahilindeki mahalle olup olmadığını ve bu köylerde hangi çalışmaların yapıldığı sorularına yer verdi.
Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu basın açıklamasında; Depremlerle yaşamak zorunda olduğumuz bir coğrafyada yaşıyoruz. Bugün Manisa’da Elazığ’da yarın başka bir yerde bu depremler mutlaka olacak. Önemli olan depreme hazırlıklı olmak.
6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında yapılan deprem zararlarını önlemeye yönelik tüm çalışmalar şehir merkezlerine yöneliktir.
Yani belediyeler tarafından hazırlanan bu projeler genellikle RANT odaklıdır.
Deprem En Çok Köyleri Vuruyor
Manisa ve Elazığ’da yaşanan depremler de gördük ki en çok hasar gören bina ve yapılar köylerde bulunuyor. Can kaybı olmasa da Manisa bölgesinde yaşanan depremlerde çok sayıda köy evi hasar görmüştür.
Bu depremlerin yaraları sarılacak, zararları bir şekilde karşılanacaktır. Depremlerden sonra, zarar gören köylerde zararın karşılanması yönünde çalışmalar yapılmaktadır ki hasar tespit çalışmaları, hak sahipliği, listelerin hazırlanması, askı süreleri mahkemeler derken bu süreç yıllar almaktadır.
Fakat deprem riski altında bulunan köyler için can kayıplarını önlemeye ve deprem zararlarını azaltmaya yönelik hiçbir çalışma yapılmamaktadır.
Bildiğimiz üzere köy evleri ve yapılarının neredeyse tamamı mühendislik hizmeti görmemiş eski yapılardan oluşmaktadır ve depremde ilk yıkılanlar bu evlerdir. Küçük şiddetteki depremler bile köylerde can ve mal kaybına neden olmaktadır.
Köysel Dönüşüm Projeleri Hayata Geçirilmeli
Bu nedenle köy ve kasabalara yönelik dönüşüm ve iyileştirme çalışmalarının yapılması zorunluluktur.
Dönüşüm kapsamında köylerde ve yörelerde yaşayan vatandaşlarımıza daha güvenli ve sağlıklı binaların yapılması yanında yöresel mimari ile geleneksel köy yaşamının birleştirilmesi ve halkın geçim imkanlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara projelerde yer verilmesi gerekmektedir.
Bu amaçla deprem bölgelerinde riskli alan ilan edilen veya edilecek olan köy ve kasabalarında yaşamak isteyen, evini yıkıp, depreme dayanıklı yenisini yapmak isteyen vatandaşlara uzun vadeli faizsiz kredi verilmesi uygun olacaktır.
Bakırlıoğlu ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ Köysel Dönüşüm Projeleri köylerde ve yörelerde yaşayan vatandaşlarımıza daha güvenli ve sağlıklı binaların yapılması yanında yöresel mimari ile geleneksel köy yaşamının birleştirilmesi ve halkın geçim imkanlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılaması gerektiğini ifade etti.
 
 

Bu haber 209 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum