Mikrogirişimci kadınlar mutlu

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı bugüne kadar 200 bin kadını ekonomik hayata dâhil ettiğini belirterek, Manisa’da binlerce kadınının bu programdan faydalandığını ve başarı hikayeleri yazdığını açıkladı.

Mikrogirişimci kadınlar mutlu

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı bugüne kadar 200 bin kadını ekonomik hayata dâhil ettiğini belirterek, Manisa’da binlerce kadınının bu programdan faydalandığını ve başarı hikayeleri yazdığını açıkladı.

Mikrogirişimci kadınlar mutlu
15 Temmuz 2021 - 16:07


Manisa’da binlerce kadın ekonomik hayata dahil oldu

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül,  Türkiye Grameen Mikrofinans Programı bugüne kadar 200 bin kadını ekonomik hayata dâhil ettiğini belirterek, Manisa’da binlerce kadınının bu programdan faydalandığını ve başarı hikayeleri yazdığını açıkladı.

 

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Halil Fatih Akgül, 2003 yılından beri kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm başarılı mikrogirişimci kadınların 18 Temmuz Mikrogirişimci Kadınlar Gününü kutladı.  Manisa’dan da bugüne kadar binlerce kadın mikrokrediden faydalanma fırsatı buldu.  Akgül, “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı. Türkiye’de Nobel Barış Ödüllü mikrokredi uygulaması; 18 Temmuz 2003 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6 yoksul kadına toplam 3.000 lira mikrokredi verilmesiyle başlatılmıştı” diye konuştu.

2 MİLYAR ADET MİCROCREDİTTOKEN ADINDA KRİPTO PARA ÜRETİLDİ

Prof. Dr. Aziz Akgül, “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı. Bugün itibariyle dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğumuz ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteği 1 milyar 150 milyon lirayı aştı. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı bugüne kadar 200 bin kadını ekonomik hayata dâhil etti. 2003 yılından beri kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm başarılı mikrogirişimci kadınların 18 Temmuz Mikrogirişimci Kadınlar Günü Kutlu olsun. Sermaye desteği bulamayan kadın girişimcileri desteklemeliyiz. İşsizliğin ve yoksulluğun azaltılması amacıyla mikro tedbirlerin de alınması gerektiğini de unutmamalıyız. Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında belirlenen ve Türkiye’nin de altında imzasının bulunduğu “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden” birincisi olan “her çeşit yoksulluğun 2030 yılına kadar ortadan kaldırılması” hedefinin gerçekleşmesi için mikrokredi en önemli strateji olarak seçilmiştir. Sermaye desteği bulamayan dar gelirli kadınlara mikrokredi desteği sağlamak için Türkiye Grameen Mikrofinans Programı 2 milyar adet MicroCreditToken adında kripto para üretmiştir. MicroCreditToken’ın vizyonu, bütün dar gelirli kadınların, ekonomik refahlarının finansal hizmetler yoluyla iyileştirme fırsatına sahip olduğunu kabul ederek, dünyadaki iyilik hareketini tetiklemek ve dünyanın her yerinde tüm hayır işleri için tek bir para birimi kullanılmasını sağlamaktır. MicroCreditToken çok yakın bir zamanda borsada yerini alacak ve tüm dünyada sosyal ve ekonomik kalkınmaya adanmış bir program olan mikrokredi uygulamasına fon sağlayacaktır” dedi.

MANİSA’DA BAŞARI HİKAYELERİNDEN BİRİNİ YAZDI

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde yaşayan 61 yaşındaki 3 çocuk sahibi Gülten Adıyaman, kendi elleriyle tek tek işlediği gelinlikleri kiraladı ve işini her geçen gün daha da büyüttü. Gülten Adıyaman, hayatı boyunca kendi parasını kazanmak için savaştı ve 3 çocuğunu okuttu.  O yapamazsın, başaramazsın diyenlere aldırış etmedi, çalıştı, çabaladı.  Yıllar önce, fiskos, masa örtüsü, makine örtüsü gibi ürünleri eliyle dikip pazarda satan Adıyaman, daha sonra dükkan açmaya karar verdi.  Adıyaman maddi zorluklar nedeniyle ilk gelinliğini evindeki perdelerden yaptı. Adıyaman’ın, mikrokredi almasıyla hayatı değişti. 10 yıl önce aldığı bu kredi sayesinde işini her geçen gün daha da büyüttü. Bu işi yapmaya kalktığında ilk zamanlar eşinin kendisini desteklemediğini kaydeden Adıyaman, şimdilerde başarısının mutluluğunu yaşıyor.  Manisa Mikrofinans Yönetcisi Ayşe Çakıcı ve Berrin Çavlu da,  Gülten Adıyaman'ı dükkanında ziyaret ederek, sohbet etti. HABER MERKEZİ

Bu haber 114 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum