Öğrenciler Hayat Oyunu Projesiyle yaşayarak öğreniyor

Manisa’da Mehmet Suphi Egemen İlkokulu Müdürü Evra Seda Satan öncülüğünde öğrencilere okulu sevdirmek, yaparak ve yaşarak öğrenmelerini sağlamak amacıyla 3,5 yıl önce Hayat Oyunu Projesi hayata geçti.

Öğrenciler Hayat Oyunu Projesiyle yaşayarak öğreniyor

Manisa’da Mehmet Suphi Egemen İlkokulu Müdürü Evra Seda Satan öncülüğünde öğrencilere okulu sevdirmek, yaparak ve yaşarak öğrenmelerini sağlamak amacıyla 3,5 yıl önce Hayat Oyunu Projesi hayata geçti.

Öğrenciler Hayat Oyunu Projesiyle yaşayarak öğreniyor
21 Nisan 2021 - 11:41


Manisa’da Mehmet Suphi Egemen İlkokulu Müdürü Evra Seda Satan öncülüğünde öğrencilere okulu sevdirmek, yaparak ve yaşarak öğrenmelerini sağlamak amacıyla 3,5 yıl önce Hayat Oyunu Projesi hayata geçti. Öğrenciler Hayat Oyunu Projesinde bulunan 5 farklı açık hava sınıfında topraklı ve topraksız tarımı öğreniyor, lavanta, lavantın, mercan köşk, kekik, biberiye gibi bitkileri ekip hasadını yaparak çeşitli ürünler elde ediyor. Hayat sokağında fırın, berber, manav, terzi, tamirhane, hastane, polis, bakkal olmak üzere 8 farklı dükkan bulunuyor. Çocuklar Hayat Sokağı ile 4 duvar arasında öğrendiği teorik bilgileri burada uygulama fırsatı buluyor. Evra Seda Satan, “Biz bu bahçeyle hayatın küçük bir simülasyonunu yapmaya çalıştık. Hem çocukları teknolojiden uzak tutmaya çalışıyoruz. Hem de ezberci eğitimden uzaklaştırarak, yaparak, yaşayarak öğrenmelerini sağlıyoruz. Burada en büyük destekçimiz tabi ki öğretmenlerimiz” dedi.

 

 

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan Mehmet Suphi Egemen İlkokulu bahçesinde hayata geçen Hayat Oyunu Projesi ile öğrenciler yaparak, yaşarak öğreniyor. Hayat Oyunu Projesinde 5 farklı açık hava sınıfı bulunuyor.  Bu sınıflardan ilki toprakta tarım yapmayı öğreten hobi bahçesi. Bu bahçede öğrenciler lavanta, lavantın, mercan köşk, kekik, biberiye gibi bitkileri ekip hasadını yapıyor. Bitkilerden mum, oda parfümü, sinek kovalayıcı spreyler, bitki çayları elde ediyorlar. 2 yıl önce yapılan sinek kovucu spreyleri sinekle mücadele eden Afrika’daki Somali ve Sudan’daki insanlara gönderdiler. Hobi bahçesinin yanında bulunan serada sıfır enerji ile topraksız tarım yapmayı öğreniyorlar. Sera enerjisini güneş enerji paneli ve rüzgar dürbününden sürdürülebilir enerjiden elde ediyor.  Çocuklar topraklı tarımla topraksız tarımın farklarını küçük yaştan itibaren karşılaştırmış oluyorlar. Seranın karşısında çocukların zihinlerini geliştirmese için satranç sınıfı var. Onun karşısında tavuk ve horozların yer aldığı hayvanat bahçesi bulunuyor.  En sonda ise Hayat Sokağı bölümü bulunuyor. Hayat sokağında fırın, berber, manav, terzi, tamirhane, hastane, polis, bakkal olmak üzere 8 farklı dükkan bulunuyor. Çocuklar Hayat Sokağı ile 4 duvar arasında öğrendiği teorik bilgileri burada uygulama fırsatı buluyor. Bu öğrenme modelinin amacı ve hedefi çocukların yaparak, yaşayarak, oynayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamaktır.  En önemli amacı ise okulu sevdirmek, okulu soğutmamak. Çocuğu 4 duvar arasında beton yığınına boğmamak. Mehmet Suphi Egemen İlkokulu, Hayat Oyunu Projesiyle çocuklara tarımı sevdirdiği için Türkiye’de yeşil bayrak almaya aday ilk okul olarak belirlendi.

5 FARKLI AÇIK HAVA SINIFI

Projenin 3,5 yıldır devam ettiğini belirten Mehmet Suphi Egemen İlkokulu Müdürü Evra Seda Satan, proje kapsamında 5 farklı açık hava sınıfının bulunduğunu açıkladı.

BİTKİLERDEN ÜRÜNLER ELDE EDİLİYOR

İlk sınıfın hobi bahçesi olduğunu ve öğrencilerin toprakta tarım yapmayı öğrendiğini vurgulayan Satan, “Hobi bahçemizde 5 çeşit tıbbi aromatik bitkiler var. Lavanta, lavantın, mercan köşk, kekik, biberiye. Çocuklarımız bu bitkileri kendi elleriyle dikip hasat zamanında hasat edip farklı ürünlere çeviriyorlar. Her türlü ürünü farklı amaçlarda kullanıyoruz. Bitki çayları yapıyoruz. Kışın içiyoruz. Mum, oda parfümü, sinek kovalayıcı spreyler yapıyoruz. Örneğin sinek kovucu spreylerimizi Afrika’dan sinekle mücadele eden kardeşlerimize gönderdik Somali ve Sudan’a” diye konuştu.

TOPRAKSIZ TARIM

Hobi bahçesinin yanında bulunan serada topraksız tarımın bulunduğunu ifade eden Satan, “Sıfır enerji ile üretim yaptığımız seramız var. Seramız güneş enerji paneli ve rüzgar dürbünüyle kendi elektriğini üretiyor. Artı seramızın etrafına döşediğimiz yağmur oluklarıyla biz yağmur hasadı yapıyoruz. Böylece doğadan almadan üretim yapıyoruz çocuklarla birlikte. Seramızın karşısında satranç sınıfımız var. Satrançta çocuklar zekalarını geliştiriyorlar. Onun karşısında hayvanat bahçemiz var. Burada horozlarımız ve tavuklarımız var. Geçtiğimiz yıllarda tavşanlarımızda vardı, pandemi sürecinde belediyeye verdik” dedi.

HAYAT SOKAĞINDA TEORİK BİLGİYİ UYGULUYORLAR

Hayat sokağında 8 farklı dükkanın yer aldığını kaydeden Satan, “Bu 8 farklı dükkanda çocuklar 4 duvar arasında öğrendiği her türlü teorik bilgiyi uygulama fırsatı buluyorlar. Hastanede ilk yardım bilgilerini öğreniyorlar. Terzide kostüm tasarlıyorlar kartondan falan. Aynı zamanda metre ve santimetreyi kullanmış oluyorlar. Manavda teraziyi, litreyi öğreniyorlar. C vitamini etkinliği düzenleyerek hem eğleniyoruz hem de sağlıklı beslenmeyi öğreniyoruz.  Her dükkanının işlevini öğrenmiş oluyor. Aynı zamanda sosyal rolleri öğreniyorlar. Trafik kavramını öğreniyorlar.  Tabi şehrin merkezinde bir okul olduğumuz için çocukların bu denli sokağa çıkıp hayata öğrenebilmeleri çok zor. Biz bu bahçeyle hayatın küçük bir simülasyonunu yapmaya çalıştık. Hem çocukları teknolojiden uzak tutmaya çalışıyoruz. Hem de ezberci eğitimden uzaklaştırarak, yaparak, yaşayarak öğrenmelerini sağlıyoruz. Burada en büyük destekçimiz tabi ki öğretmenlerimiz” diye konuştu.

SOLUCANLAR SAYESİNDE DOĞAL GÜBRE YAPIYORLAR 

Bu yıl komposto çalışmasına başladıklarını açıklayan Satan, “Hayat Oyunu projemizi yıldan yıla geliştiriyoruz. Bu yıl komposto ekledik. Komposto solucan besleyerek çocuklar hem doğal yoldan gübre elde etmiş oluyorlar, hem de okulumuzda bir kampanya başlattık. Her gün bir elma kabuğu solucanıma şeklinde. Solucanlar sayesinde biz doğal gübre elde etmiş oluyoruz. Topraklı tarım yapacak alanımız kalmadığı için geri dönüşüm lastikleri kullanarak çocuklara alternatif dikim alanı yarattık. Geri dönüşüm anlamında okulumuza kazandığımız bu saksıları çocuklarımızda çok sevdiler” dedi. 


Bu haber 86 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum