• Reklam
  • Reklam

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURUNDA BULUŞTU

Süslü Kadınlar Bisiklet turu geçtiğimiz günlerde Manisalı Hamınlar tarafında Özlem Şahin’in öncülüğünde gerçekleştirildi.

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURUNDA BULUŞTU

Süslü Kadınlar Bisiklet turu geçtiğimiz günlerde Manisalı Hamınlar tarafında Özlem Şahin’in öncülüğünde gerçekleştirildi.

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURUNDA BULUŞTU
25 Eylül 2019 - 10:28

Hanımlar Kendilerini, bisikletlerini süslediler tüm amaçları toplumun dikkatini çekmek ve Bisikletin günlük yaşamımıza yerinin genişletilerek her türlü kıyafet ile bisiklete binilebileceğini göstermek, görünürlük için pedal çevirdiler.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Manisa Organizatörü Özlem Şahin, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. 7 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 115 şehirde,14 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz. Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Dünyanın gündeminde de yer alan iklim değişikliğinin, çevreyi, doğayı kirletmemizin nedeni biz insanlarız. Doğanın dengesini bozduk ve şimdi bunu nasıl durduracağımızı düşünmemiz gerekir. Bizim de bisiklete binerek buna bir katkımız olabilir. Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık. “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında yapılan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ ne vurgu yapmak istiyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de İzmirli kadınlarımız yıllardır öncülük etmektedir. Biz de İzmir’de bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. “Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” diyoruz. Bugün yollarda araç gürültüsü değil bizim kahkahalarımız olacak. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında “var” olmalı. Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz. İşte bu yüzden buradayız!” dedi
Şehir turunu Yoğun ve çoşkulu bir toplulukla gerçekleşen etkinlik Manisa halkının beğeni ve ilgisini kazanması ile şehir içinde 7 km Pedal çeviren süslü hanımlarımız seslerini duyurmanın verdiği mutluluk ile tur sonunda yüzlerinden yorgunluk gözlerinde mutluluk okunuyordu.

Bu haber 756 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum