AİLE'DE RAMAZAN SEVİNCİ
Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

VAAZ KÜRSÜSÜ

AİLE'DE RAMAZAN SEVİNCİ

24 Nisan 2021 - 02:56

Ramazan: kişisel ve toplumsal hayatta kendine has farklılıklar oluşturan bir zaman dilimidir. Maalesef iki Ramazandır salgın sebebiyle bu kutsal ayı evlerimizde geçirmek zorunda kaldık.  Erkek, kadın ve çocuk sesleriyle cıvıl cıvıl dolup taşan camileri, eş-dost ve akrabalarımızla birlikte kalabalık iftar sofralarını göremesek de bu yıl da evlerimizde Ramazan sevincimizi yaşıyoruz. “Her şeyde bir hayır vardır” düsturuyla bugün cevabını arayacağımız soru: ailemizle "Evlerimizde Ramazanı Nasıl İhya Edebiliriz?"
         Öncelikle Ramazan’ın her anını ailecek yaşamaya özen göstermeliyiz. İftar ve sahur sofralarına ailecek oturarak, onların dünyasında Ramazan bilincini ve hatıralarını diri tutmalıyız. Özellikle iftar sofralarına ezandan 5-10 dakika önce oturup güzel sohbet ve bilgilendirme eşliğinde iftar saatini beklemeli, orucun mahiyetini, anlam ve önemini çocuklarımıza ve torunlarımıza anlatmalıyız.
        Ramazana has ibadetleri birlikte yapmaya özen gösterebiliriz. Özellikle oruç tutmaya küçük yaşlardan itibaren özendirmeye çalışmalı tekne orucu veya başka vesilelerle çocukları sevindirmeliyiz. Namazlarımızı cemaatle kılmaya gayret göstermeli, teravih coşkusunu evlerimizde hissettirmeliyiz. Onlara müezzinlik, iftar duası, yemek duası, salavat-şerife getirmesini öğreterek kendilerini manevi hayatın içine çekmeliyiz.
         Kur’an ayı olan Ramazan vesilesiyle okuduğumuz hatimlere, mukabelelere çocuklarımızı ortak etmeli, onlarla birlikte bir mukabele okumaya, bazı kısa surelerin anlamını okumaya gayret göstererek Ramazan’ın bir Kur’an ayı olduğu bilincini geliştirebiliriz.
           Ramazan’ın yardımlaşma ve dayanışma ayı olduğu bilincini yaşatmak için evimizde bir sadaka kutusu oluşturup her gün oraya başımızın gözümüzün sadakası diyerek sadaka vermeyi, ihtiyaç sahiplerini gözetme, elimizdeki nimetlere şükretme bilincini geliştirebiliriz.
           Evimizde Ramazanı daha canlı yaşayabilmek için evimizin bir köşesine Ramazan köşesi yapabilir, kapımıza “Hoşgeldin Ramazan” yazıları asabilir, her güne farklı ayet, hadis, dua ve salavatı sayfamıza asabilir ve beraberce öğrenebiliriz.
          Ramazanda akrabalar ihmal edilmemelidir. Her ne kadar bir araya gelemesek, Ramazanı evde geçirsek bile teknoloji nimetinden faydalanarak her gün telefonla veya görüntülü görüşmelerle eş-dost ve akrabaların Ramazanları tebrik edilmeli, aile bağları güçlü tutulmaya çalışılmalıdır.
        Rabbim cümlemize Ramazan’ı en güzel şekilde değerlendirmeyi, kendisinin feyiz ve bereketinden istifade etmeyi, eşimizle, çocuklarımızla, anne-babalarımızla birlikte nice güzel Ramazanlar idrak etmeyi nasip eylesin, eşimizi ve çocuklarımızı bizlere göz aydınlığı eylesin bizi ve aile fertlerimizi salihlerden ve salihlerle beraber olmayı nasip eylesin.
Kalın sağlıcakla

Bu yazı 317 defa okunmuştur .