DİZİ BAĞIMLILIĞI VE MİSAFİRPERVERLİK
Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

VAAZ KÜRSÜSÜ

DİZİ BAĞIMLILIĞI VE MİSAFİRPERVERLİK

22 Mart 2018 - 03:01

Geçen gün uzun zamandır misafirliğine gidip hoş sohbetinden istifade etmek istediğim bir dostuma, yarın akşam size gelmek istiyoruz müsait misiniz? diye sorduğumda “hocam yarın akşam benim dizim var misafir alamam” diye cevap verdi. Bu cevabın ertesi günü, iş yerimde bir arkadaşla konuyu dizilere getirdiğimde "evet ya bugün dizi var kayınbabamlar geleceklerdi arayayım da sonra gelsinler" demez mi? En yakın akraba ve dost ziyaretini dahi erteleten bir bağımlılık: diziler..

Misafirperverlik, milletimizin en önemli kültürel miraslarımızdan biridir. Ancak saatler süren diziler yüzünden ne yazık ki misafirlik kültürümüz yok olmaya başladı. Her akşam ayrı bir dizi ve en az 3-4 saat süren muhabbetsiz, iletişimsiz, duygusuz, bin bir entrika, aldatma, şiddet vs. aile kurumumuza, kültürel değerlerimize, çocuklarımıza, manevi değerlerimize zarar veren ana temalar…

Değerli dostlar, insanlık hızlı iletişim çağını yaşasa da beraber oturup hasbihal etmenin, yüzyüze iletişim kurmanın sıkıntısını yaşıyor.  Meseleyi sorguladığımızda herkes: “Ah hocam, eskiden çatkapı misafirliğe gider, sürpriz yapardık. Şimdi nerdee... evden izin alınacak… karşı taraf müsait olacak… ikramlar eksik olmayacak…” gibi birçok şikayet dile getiriliyor.

Çocuklar için en önemli rol model anne-babalardır. Anne-baba olarak saatlerce süren dizilerle vaktimizi öldürmeyelim. Önümüze her konulan sahneyi izlemeyelim. Konu, olay, zaman sınırlamamız olsun. Bizi kültürel ve manevi değerlerimizden uzaklaştıran programlara mesafeli durup çocuklarımıza örnek olalım. Evimizde televizyon dışında da güzel vakit geçirme araçlarının olduğunu gösterelim. Televizyonu çocuklarımızı susturma aracı gibi görmeyelim. Kitap okuyalım. Evden çıkıp yıllardır gitmediğimiz komşumuza misafirliğe gidelim.

Bilmiyorum, abartıyor gibi mi geliyorum?  ama bu alışkanlık ve bağımlılıklar bizi birkaç yıl sonra bambaşka bir toplum olmaya sevk edecek gibi…kalın sağlıcakla

Bu yazı 1310 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum