Sizin Kitap okuma saatiniz kaç?
Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

VAAZ KÜRSÜSÜ

Sizin Kitap okuma saatiniz kaç?

14 Kasım 2017 - 21:57

 

Kitap okumaya birçoğumuz vaktim yok diyerek hep sonraya öteleriz. Birçoğumuzun evinde de okunmasını elzem görüp beğendiğimiz birçok kitap vardır. Bu kitapları bazen temizlik bazen bir şeyler ararken elimize aldığımızda bunu hemen okumam gerekir diye biraz daha göz önüne bir yere koyarız fakat yine günler aylar geçer okumaya fırsatımız bulamayız.

Ne yazık ki günümüz iş, televizyon, sosyal medya vb. şeylerle çevrelenmiş durumda ve bir türlü okumaya fırsatımız olmuyor. Bu konuda size önerim günde yarım saat dahi olsa evde topluca okuma saati koymanız. İçinde bulunduğumuz uzun geceler için güzel bir etkinlik olur. Bizim evde başarıyla uyguladığımız kurallardan birisi okuma saatidir. Bu sayede inanın kütüphanemde yıllardır biriken kitaplarımın birçoğunu okuma fırsatı buldum. Günde yarım saat ne olacak demeyin. Damlaya damlaya göl olur sözünde olduğu gibi güzel birikimler elde ediliyor. Birçoğumuz okuma saatimiz bittikten sonra yine kitabını okumaya devam ediyor. Yeter ki plansızlıktan uzak durup, kendimizi televizyonun cazibesine kaptırmayalım. Çocuklarımız bizim elimizde kitap yerine kumanda veya telefon görünce onların da dikkati dağılıyor ve okuma istekleri kalmıyor sonra da niye kitap okumuyor ders çalışmıyor diye hayıflanıyoruz.  Hep beraber ortak bir kararla kitap okuma saati koyarsak hem kendimizi geliştirmiş hem de onlara güzel örnek olmuş oluruz. 

Geçenlerde bir kitapçıda “kitap öğrenciyken alınır, okuldan sonra iş hayatında okunur” yazıyordu. Gelin evimizde okunmayan kitaplarımızı biran önce okuyalım. İlgilenmediğimiz konuyla dahi olsa muhakkak bir şeyler buluruz yeter ki arı misali kendimize faydalı bilgileri toplayalım.

Toplum olarak hazıra alışmış vaziyetteyiz. Okumaya hiç fırsat bulamıyoruz. Oysa insanın bilgi edinebilmesinin en önemli yolu kitap ve okumadır. Dinimizin de ilk emri de “OKU” dur. ve bu konuda herhangi bir sınırlandırma ve sınıflandırmaya gidilmemiştir. İnsanı ilgilendiren her şeyi kapsamaktadır.

Gelin evlerimizde bir okuma saati koyalım, televizyonları ve telefonlarımızı yarım saatliğine de olsa kapatalım farklı dünyalara yol alalım...

Bu yazı 1156 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum