AK PARTİ VE CHP'NİN YEREL YÖNETİM SINAVI
Ramazan DUMAN

Ramazan DUMAN

AK PARTİ VE CHP'NİN YEREL YÖNETİM SINAVI

21 Nisan 2019 - 14:02

Yılan hikayesine dönen ve ülke olarak, bir seçimi dahi düzgün yapamıyoruz imajı veren yerel seçimlerin, İstanbul Belediye Başkanının açıklanmasıyla nihayet son buldu. Bunun bir yerel seçim olduğunu ve sedece belediye başkanlarını seçeceğimizi unuttuk ülke olarak. Öyle ki yurt dışından bile ilgilenenler olmuş ve Dünya gündemine otuvermişti yerel seçimlerimiz.
Dün İmamoğlu'nun mazbatasını almasıyla birlikte, sosyal medya yıkıldı adeta. İmamoğlu'nun kazanmasını isteyenler ve kazandığına çok kızanlar diye iki gruba ayrıldı.
Ama eleştirilerin boyutları o kadar saptırıldı ki, iki taraf da birbirlerini hiç çekinmeden kırdı geçirdi.
ANKARA VE İSTANBUL'UN KAYBEDİLECEĞİ BELLİYDİ
Daha önce kaleme aldığım yazıda, Ankara'nın ve İstanbul'un kaybedilebileceğini ve bu iki yerde yanlış adayların öne sürüldüğünü belirtmiştim. Bu iki şehirde AK Parti kendine çok güvendi. 25 yıla yakın bu şehirler AK Parti ve ona yakın isimlerce kazanılıyordu. Ama bu seçimde işler değişti. Mansur Yavaş gibi kökeni ülkücülüğe dayanan birisi çıktı. Ve dengeleri alt üst etti. İstanbul'da da durum benzerdi. İmamoğlu'nu kimse tanımıyordu. Ama adam o kadar akıllı ve samimi bir seçim süreci yürüttü ki, belki de İstanbul'da ona oy verenlerin % 70'i İmamoğlu'nu hiç görmeden, sadece televizyonlardan izlediği kadarıyla tanıyarak oy verdi. Halk ilk defa CHP'den bu kadar nazik, samimi, kırıcı olmayan, insanlara tepeden bakmayan, ağzından kötü bir laf çıkmayan bir aday gördü. Ve halk ilk defa partisine bakmaksızın, sadece İmamoğlu'nun karakterine ve doğruluğuna oy verdi. İlk defa diyorum çünkü, ne Kılıçdaroğlu ne İnce daha önce bu duyguyu veremedi insanlara.
CHP'NİN ROL MODELİ BELLİ OLDU
Halk olarak, hangi partiden olursa olsun, bizim artık yanlış lider seçme lüksümüz yok. Halkı kucaklayan, dürüst, samimi, vatanını ve milletini özünden çok seven, cebini ve kendi çıkarlarını düşünmeyen, akıllı, kafası çalışan, ileri görüşlü, vizyon sahibi siyasilere ihtiyacımız var. CHP, geçmiş seçimlerden oldukça güzel bir ders çıkarmış olmalı ki, çıkardığı adaylarla, üç büyük ili kazanmayı başarmıştır. Bu seçimler, CHP için gittiği yolu da belirlemiş ve bundan sonraki seçimler için nasıl bir aday profili çıkarmaları konusunda yardımcı olmuştur. İmamoğlu ve Yavaş'ın kişisel bu başarıları, parti içinde de karşılık bulmuş hatta önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabileceği konuşulmaya başlamıştır.
AK PARTİ İSTANBUL'U  UNUTMALI ARTIK
Evet İstanbul'da itirazlar olmasına rağmen, YSK'nın açıkladığı verilere göre İmamoğlu kazandı. Artık burda AK Parti dahil herkese tebrik etmek düşer. Bu saatten sonra yapılacak tek şey sakin olmak ve soğukkanlı olup ülkenin birlik ve birliğini bozmamak olacaktır. Sonuç da bir kaç bin farkla kazanmış olsada ona oy verenlerin de bizim halkımızın olduğu, aynı havayı soluduğu, dedelerimizin Çanakkale'de şehit olduğu, yani bizim insanımız olduğu hiçbir zaman  unutulmamalıdır. Fitne, fesat, ayrımcılık, ırkçılık, ah vah İstanbul gitti, devlet elden gitti  gibi söylemlerle taraflar daha fazla rencide edilmemeli, İmamoğlu'na oy atan vatandaşlarımızı PKK'ya oy atmış  gibi saçma bir fikirden tez zamanda vazgeçilmelidir. Sonuçda devletimiz, kimin illegal olduğunu, kimin terörist olduğunu, kimin bu ülkeyi sattığını en iyi bilendir. Yargı bir karar vermiş, ona tüm halkımız rıza gösterecektir. Aksi söylemlerin, bel altı vurmaların kimseye faydası yoktur. Belediye başkanlığı gibi bir seçimde, İstanbul ve bir kaç ili AK Parti dışında bir parti aldı diye, ülkenin beka sorununu tartışanlar ve bir avuç suda fırtına koparanlar, siz de hiç merak etmeyin. Öyle kolay teslim edilecek bir ülke yok bizde. Üç tane PKK'lı paylaşım yaptı diye, bu ülke korksaydı şimdi Türkiye diye bir devletimiz olmaz, Çanakkale Destanı gibi bir destanımız olmazdı.
ARTIK SINAVDA CHP DE VAR
Yıllardır hükümeti eleştiren ve ülkenin girmiş olduğu her sınavda, adeta gözetmenlik yapan CHP, bu sefer üç büyük ili alarak, nasıl bir performans göstereceğini merak ediyorum. Bu yerel seçimler CHP için bir vize sınavı ayarında olacak. Eğer sınavı geçer, yerel yönetimlerde başarılı olursa, finallerde de yani genel seçimlerde de başarılı olabileceğini göstermiş olur. Şimdiye kadar hiçbir taşın altına elini koymamış bir CHP'den bahsediyorum. En iyi kıyaslamaları halkımız yapacak. İstanbul ve Ankara'da nasıl bir çalışma yapılacak doğrusu çok merak ediliyor. Sonuçta Sayın Tayyip Erdoğan'ın nasıl bir İstanbul teslim aldığını hepimiz biliyoruz.
İstanbul seçimi de belli olduğuna göre tüm başkanlarımıza görevlerinde başarılar diliyor, ülkemiz için hayırlı hizmetler yapmalarını temenni ediyorum.
Saygılar
 
 
 
 

Bu yazı 1528 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum