UNUTMA! HAYATINDAKİ BU RAHATLIĞI SİVRİ İNSANLARA BORÇLUSUN
Ramazan DUMAN

Ramazan DUMAN

UNUTMA! HAYATINDAKİ BU RAHATLIĞI SİVRİ İNSANLARA BORÇLUSUN

31 Ağustos 2020 - 12:26

Çoğumuz tekdüze olmuş bir hayatın esiri durumunda değil miyiz? Kendi düşünce ve görüşlerimizi söylemeye cesareti olmayan, başkaları yaptıpklarıma ne der? düşüncesiyle hayatımızı kısıtlayan insanlar olmadık mı? Cesur muyuz? Hadi söyleyin. Doğru olduğunu adımız gibi  bildiğimiz konularda bile çekimser kalmıyor muyuz? Fikirlerimizle yerine göre ters düştüğümüz düzenden hangimiz korkmuyoruz?

ŞİMDİ RAHAT YAŞAYAN HERKES; BU HAYATI  SİVRİ, ZEKİ VE CESUR İNSANLARA BORÇLU

Unutmayın! her cesaret sahibi insan ayrıca sivri bir kişiliktir. Sivri kişiler, normal insanlar gibi yaşamazlar bu hayatı. Meslekleri ne olursa olsun, onlar yaşadıkları ortamda yolunda gitmeyen bir şey olduğu zaman hemen sivriliklerini belli ederler. Çünkü yaradılış gereği haksızlığa ya da bulundukları ortamda yanlış giden bir şey varsa asla dayanamazlar.
Hadi gelin biraz eskiye gidelim. Bu yazdıklarımı dikkatli okumanızı ve okuduktan sonra sakin bir kafayla düşünmenizi rica ediyorum.
Sivri zekalı cesur insanlar dünyayı nasıl değiştirdi?
- Rosa Parks : 1900'lü yıllarda Amerikada zenciler otobüslerde koltuklara oturması yasaktı. Alabama Montgomery’de yaşayan ve terzilik yapan siyah bir kadın, 1 Aralık 1955’te iş çıkışı otobüse bindi ve beyazlara yer verme kuralına uymadı! Siyahların boykotu bir yıldan uzun süre, 20 Aralık 1956 tarihine kadar devam etti. Montgomery’deki belediye 1956 yılında bu uygulamaya son verdi.
- M. Kemal Atatürk:  Osmanlının zayıflamazsını fırsat bilen işgal güçleri, ülkenin her bölgesini işgal edip paylaşmayı düşünürken bir sivri zekalı cesur komutanı hesaba katmamışlardı. 19 Mayıs 1919'da kimileri, Amerikan mandası mı olalım yoksa İngiliz mandası himayesine mi girelim? tartışması yaparken o çoktan kararını vermişti. Milletin iradesini millet kendi tayin edecektir ve geldikleri gibi gidecekler diyerek, o gururla anadoluya çıktı. Mustafa Kemal Atatürk, işgal altındaki Anadolu’da eşi benzeri olmayan bir kurtuluş mücadelesi başlatarak ülkemizi ve bu toprakları bize hediye etti.
Bu iki örneği niye verdim? Elbetteki her birimizin bu kadar başarılı ve cesur olamayacağını maalesef çok iyi biliyorum. Ama farkındalık böyle ortaya çıkıyor. Ya hayatı lay lay lom yaşıyorsun, ya da bulunduğun konuma ve işe göre sivrilik yapıp, kimsenin aklına getirmediği fikirleri hayata geçiriyorsun. Ben ne sivrilik yapabilirim ki diye düşünmeyin! Sadece harekete geçin. Hangi meslekten olursanız olun; doktor, mühendis, işçi, iş insanı, esnaf, çiftçi, avukat, amir, memur, imam aklınıza hangi meslek gelirse gelsin, içinde bulunduğunuz konumda sivrilik yapıp yaşamı daha kolay kılmanın bir yolu mutlaka vardır.
Yıllarca ülkemizde terör bitmedi. Taki insansız hava araçları (İHA)üretilinceye kadar. Evet bunu da sivri bir zekaya sahip birileri üretti.

HERKES KENDİ ÇAPINDA SİVRİ BİR ZEKAYA SAHİP

Bakın Dünyada en zengin kişiler genellikle çok yüksek eğitim almamış ya da  okulu yarıda bırakmış kişilerdir. Microsoft sahibi Bill Gates, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Dell sahibi Michael Dell, bu örnekleri ülkemizden de verebiliriz. Sabancı holding sahibi Sakıp Sabancı, Vestel sahibi Nazif Zorlu, TV8 sahibi Acun Ilıcalı vb.
Steve Jobsun adının tüm dünyada anılmasını sağlayan ve ölümüne kadar devam eden Apple'in sahibi, dünyada ilk atariyi ve ilk akıllı telefonu bulan adam. Bu adam için sivri biri demiyeceksek kime diyeceğiz?

HER ALANDA SİVRİ BİRİ OLABİLİRSİN..

Kimse bizden yeni icatlar, farklı buluşlar yapmamız için baskı yapmıyor. Sivrilmek, bazen bir makina yapmakla, bazen bir görüş ortaya atmakla, bazen de var olan bir görüşe karşı durmakla oluyor. Dünya'yı saran emperyal güçlere karşı durmakla, maden için yok edilen ormanları korumakla, av için öldürülen hayvanların haklarını savunmakla, çalıştığın iş yerindeki arkadaşının emeğini savunmakla da bu hayatta sivrilmiş oluyorsun. Sivrilmek ve cesaret insanın içinde olsun. Her zaman doğru olan bir söz vardır. Hayatımızda başarılı bir buluş, bir görüş, bir  aşı, bir cihaz, bir barış oluşacaksa bunların hepsi sivri zekalı cesur insanlar tarafından gerçekleştirilecektir.
Bakın  milyonlarca insan corona aşısının veya ilacının bulunmasını bekliyor. Bunun için bir çok ülke çalışıyor. Elbet içlerinden sivri zekaya sahip biri çıkacak ve dünyayı bu illetten kurtaracak.
Ya sen, evet evet sen ben bizler hala evimizde oturup dizi mi seyredeceğiz? Eli kalem tutan, akıllı, tecrübeli, ilim irfan sahibi olanlar ne zaman kıracaksınız kabuklarınızı? Bakın hayat kısa bugün varız yarın yokuz. Yarın ahiret hayatına göçünce, arkamızdan sadece " iyi insandı be etliye sütlüye karışmazdı" demeleri sizi tatmin ediyorsa, hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz? Tercih sizin?
Saygılar
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı 6218 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum