Corana Virus ve Bisiklet
Sibel Varol Gökçen

Sibel Varol Gökçen

Corana Virus ve Bisiklet

11 Mayıs 2020 - 00:29
Corana virus Salgın hastalığının önümüzdeki günlerde normalleşme adı altında normal yaşama geçme sınavı vereceğimiz bir döneme doğru gitmekteyiz.Bu dönem içerisinde uzmanların üstüne basarak söyledikleri SOSYAL MESAFE.

Burada Toplu Taşımanın en az veya hiç kullanmamak SOSYAL MESAFENİN KORUNMASINDA  bir ayağı olarak görmek gerekiyor ki bu nedenle BİSİKLET İ toplu taşımanın yerine konulması önem taşımaktadır.

-Havalar ısınmakta bireysel işlerimizde toplu taşıma kullanmak yerine bireylerin Bisikletleri ile hareket etmeleri toplu taşımada kapalı alanda, çoklu kişilerin olduğu ve ORTAK kullanım alanlarını   kullanması,sıcaklarla beraber çalışacak Klimaların yaratacağı riski almanın da riskli olduğunu düşünüyorum.
-Toplu taşımalar 1/2 kapasite ile hizmet vermeye çalışmakta buda çalıştıran için maliyeti yükseltmekte bu maliyette elbette bu gün olmasa gelecekte bizlere yansıyacaktır.Ayrıca bu araçların çevreye saldıkları eksoz gazları çabası.
-Toplu taşımada sizin ödeyeceğiniz bilet ücretti de sizlerin bütçesine ek gider
-Sağlığınız için özel araıcınızı kullanmayı düşündüğünüzde bunun size maddi yükü,Şehir içi trafiğine oluşturacağınız sorun,Aracınızın park etmek için yaşayacağınız park sorunu,çevreye vereceğiniz eksoz gazı gibi gibi ,yani Karbon ayak izinizi büyüttükçe büyütmeniz.

BİSİKLETİN kullanımını artırmanın bu konuda sağlayacağı avantajlardan aklıma gelenlerden bir kaçından söz etmek isteriz.

-SOSYAL MESAFENİZİ korursunuz
-Toplu taşımaya ödeyeceğiniz ücret size kalır
-Açık havada nefis bir yolculuk ve Spor yaparsınız
-1/2 ile çalışan toplu taşımanın sayısının azalmasına,Şehir içinde park ve trafik yoğunluğunun azalmasına, Araçların çıkardığı eksoz gazı salınımının azalmasına destek verirsiniz.


Yetkililerin bu geçiş döneminde bu konuya çözümler getirmesi toplumda BİSİKLETİN teşvik edilmesi  ,Bisiklet yollarını artırması veya bisiklet yolu hemen yapılamıyorsa şehir içinde Bisiklet Güzergahlarının ivedi olarak belirlenmesi,Çarşı içinde Bisiklet park yerlerinin oluşturulması gibi basit etkili hizmetlerle Toplu taşıma tercihlerini Bisiklete taşıyarak salgın ile savaşta ,Salgına karşı bir cephe açabilirler.

Tabiki güzel olan uygulamadan bir tanesi de Bir çok Büyük Sehir Belediyesinin  yaptığı KİRALIK BİSİKLET sistemlerini de unutmamak gerekir.

Şimdi sıra toplumun ne kadar fazla bir bölümünü Bisiklet Kullanmalarını önermek ve yaygınlaştırmak toplum olarak bu salgından hep birlikte kurtulup,sağlık içinde eski günlerde olduğu gibi olmak,

Şimdi ne kadar bir birimizden uzak kalsak da tekrar kucaklaşacağımız günlerin en kısa sürede gelmesi ümidimizle.


Saygı ve Sevgilerimle


Sibel Gökçen

Bu yazı 23493 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum