BİR YANDA ÇANAKKALE , ÖBÜR YANDA KUT'ÜL AMARE
Türker YAĞMUR

Türker YAĞMUR

BİR YANDA ÇANAKKALE , ÖBÜR YANDA KUT'ÜL AMARE

29 Nisan 2019 - 15:23

         Amacım burada zaferlerimizi karşılaştırmak, hangisinin daha destansı, daha kahramanca olduğunu ortay koymak değildir. 
           Zira öyle olsa; şanlı Türk tarihinde ki “Kosova savaşı, Niğbolu savaşı, İstanbul’un fethi, Preveze Deniz savaşları, Mohaç savaşı, İstiklal harbi ... gibi birçok savaştan bahsetmek  mümkün.
         1. Cihan harbi içinde kazandığımız iki büyük zaferdir Çanakkale zaferi ve Kut’ül Amare zaferi. Ne bir birine denk ne birbirinden ayrı. İki ayrı zaferdir işte Türk tarihine mıh gibi çakılmış. 
           Atatürk’ün sağlığı da dahil 1952 yılına kadar Çanakkale ve Kut’ül Amare birer Zafer olarak her yıl ayrı ayrı kutlanırken, NATO’ya girdiğimiz bu tarihten sonra ,İngilizlerin utanç tarihi olduğu için, kırılır- küser İngiliz dostlarımız diye Kut’ül Amare kutlamaları askıya alınmış ,  hatta zamanla unutturulmuştur.
            Çünkü ; İngiliz kraliyetinin Çanakkaleden sonra aldığı en ağır yenilgidir Kut’ül Amare.
           Çünkü; Dicle nehri kıyısında, Irak’ın Kut’ül Amare şehrinde İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılarak 13 bin neferin teslim alınmasının adıdır  Kut’ül Amare.
          Çünkü ; bir Osmanlı askerinin alçaktan uçmakta olan İngiliz uçağını tüfeğiyle ateş ederek düşürdüğü yerdir Kut’ül Amare.
           Çünkü ; 350 subay 10 bin er şehit verdiğimiz, karşılığında: 13 general, 481 subay, 13 bin 300 er esir aldığımız, İngilizlere 30 bin kişi zayiat verdirdiğimiz yerdir Kut’ül Amare. 
      Çünkü;  İngiliz gazeteci; James MORRİS’in kitabında : -“Büyük Britanya (İngiltere) nin bu güne kadar yaşadığı en aşağılık şartla teslim oluşu” dediği yerdir Kut’ül Amare.
          İngilizlerin Elçileri vasıtasıyla, esirleri karşılığında önce 1 milyon altın teklif ettiği , kabul edilmeyince teklifi  2 milyona çıkardığı , ancak genede red edilerek Onur ve şereflerini parayla dahi satın alamadıkları bir acı kör düğümdür boğazlarında... “yutkunsalar aşağı inmeyen, tükürseler çıkmayan” Kut’ül Amare.
     29 NİSAN KÜT’ÜL AMARE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN.
          Türker YAĞMUR

Bu yazı 4384 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum