KÖY HAYIRLARIMIZ
Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

VAAZ KÜRSÜSÜ

KÖY HAYIRLARIMIZ

06 Nisan 2018 - 00:21

Baharın gelmesiyle birlikte, köylerimizde gelenek olarak devam eden köy hayırlarımız başladı. Bu hafta sonu kendi köyümüzde köy hayrına katılacağız inşallah. Kadın, erkek, genç-yaşlı, çoluk-çocuk hep beraber köyümüz, ürünlerimiz ve memleketimiz için bereket duasında bulunacağız. Kur’an ve mevlid okuyup, ölmüşlerimizin kabirlerini ziyaret edip ruhlarına fatihalar bağışlayacağız.

Bu güzel geleneğimiz, bizi biz yapan manevi miraslarımızdan birisidir. Düşündüğümüz zaman bu cemiyetlerin çok fonksiyonel işlevlerinin olduğunu görürüz: Öncelikle köy hayırları, Rabbimize bir şükür vesilesidir. “Size verdiğim nimetlere şükrederseniz elbette nimetlerimi artırırım” buyuran Rabbimize, verdiği nimetlere karşı bir şükür, toprağa ekilen ürünler için bir tevekkül göstergesidir. Uzun kış mevsiminden sonra; baharın, filizlenmenin, canlanmanın yaşandığı şu günlere ulaştıran Yüce Kudret Sahibi ’ne teşekkürün bir göstergesidir.

Köy hayırları, birer bereket dileme vesilesidir. Ürünlerin toprakla buluştuğu gerekli hazırlıkların yapıldığı şu günlerde ürünlerin helalinden ve bol olması için bir bereket isteme, her türlü afet, bela ve musibetten uzak olma adına bir dua meclisidir.

Köy hayırları, aynı zamanda iş mevsimi öncesi gerek köy halkı gerek komşu köylülerle bir araya geldiği, dertleştiği, muhabbet ettiği, akrabaların, büyüklerin ve tanıdıkların birbiriyle buluştuğu, bayram havasını teneffüs ettiği, birlik ve beraberliğin pekiştiği manevi birer merasimdir.

Köy hayırları, doğup büyüdüğümüz, tek odalı ama huzur dolu, eski evlerimizle, bolca hatıramızın olduğu sokaklarımızla, samimiyet, muhabbet, içtenlik ve toprak kokulu köylerimizle bir hasret giderme vesilesidir.

Köy hayırları, şehrin betonlarından, koşuşturmacasından, karmaşıklığından, gürültüsünden ve teknoloji sarmalından bir gün dahi olsa uzaklaşıp, özümüze döndüğümüz -maalesef yeni hayat tarzımıza göre sıra dışı- zaman dilimidir.

Bize atalarımızdan miras kalan bu geleneğimizi sürdürmek için gayret gösterelim. İmece usulüyle devam ettirilen bu cemiyetlere gerekiyorsa maddi- manevi destek vermeye çalışalım. Gönül almak, hatır sormak, birlik olmak, beraber olmak için –maddiyatı ikinci plana itip- gitmeye özen gösterelim.

Bu yazı 1279 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum