"ŞİFA AYI RAMAZAN" 
Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

Dr. Ahmet ERDİNÇLİ

VAAZ KÜRSÜSÜ

"ŞİFA AYI RAMAZAN" 

08 Mayıs 2021 - 01:53

Diyanet İşleri Başkanlığımız, içinde bulunduğumuz pandemi dolayısıyla 2021 yılının Ramazan ana temasını “Şifa Ayı Ramazan” olarak belirlenmiştir.
Ramazan kişiye ve topluma birçok yönden şifadır. Öncelikle Ramazan bedenimize şifadır. Peygamber Efendimizin “Oruç tutun sıhhat bulun” hadisi şerifinde de belirtildiği gibi oruç, insan bedeni için son derece faydalı bir ibadettir. Yıl boyunca çalışan mide ve sindirim sistemimize bir dinlenme imkânı vererek vücudun sağlıklı olmasına vesile olmaktadır. Birçok tıp uzmanı, orucun insan sağlığı için çok faydalı olduğunu belirtmektedir.
Ramazan insanın maneviyatı için şifadır. Bu ay vesilesiyle insanlar manevi hayatlarını gözden geçirirler. Geçmişin muhasebesini yapıp geleceğe yön verirler. Bu ay vesilesiyle orucun sadece yeme içmeden kesilme değil, bununla birlikte tüm uzuvlarıyla haramlardan ve günahlardan uzaklaşmaya çalışırlar. Oruçla birlikte insanın maneviyatını ve sevaplarını tüketen; gıybet, dedikodu, yalan, iftira, harama bakma vb. kötü hasletlerden de uzak durmaya çalışırlar.
Ramazan insandaki mal hırsına karşı bir şifadır. Zekât, fitre, fidye ve sadakalarla insanın mala olan düşkünlüğünü dizginler. İyiliğe, güzelliklere yönelmenin her zamankinden daha sevap olduğu bir zaman dilimi olarak ramazanda yardımlaşma, dayanışma, paylaşma ve iyilikler merhamet duygularıyla artar. Oruç vesilesiyle aç kalan insan, ihtiyaç sahibi diğer insanların halini daha iyi anlar.
Ramazanla özel bir bağı olan Kur’an, insanlık için şifa kaynağıdır; son ilahi kitap, insanlık için hidayet rehberi Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır. Kur’an, insanın maddi manevi hastalıklarına, dünya ve ahiret problemleri için bir şifa kaynağıdır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu ayın içindedir.
Ramazan, bunların dışında maddi-manevi birçok yönden insanın olgun bir kişiliğe bürünmesine vesile olan bir şifa kaynağıdır; ramazan vesilesiyle insanların takva bilinci gelişir; Allah’ın emirlerine uyup O’na itaati artar, yasaklarından sakınıp korunmaya daha fazla çalışır. Ramazan kişide Tevbe bilincini geliştirir; maddi-manevi kusurlardan arınmaya vesile olur. Oruç, şükür bilincinin gelişmesine vesile olur; insana bahşedilen nimetler için, nimeti verene şükreder, nimetlerin kadr-kıymetini bilmeye çalışır.
Birçok derdimize ve sıkıntımıza şifa olan şu mübarek günler yüzü suyu hürmetine Rabbimiz, ülkemizi ve dünyamızı koronavirüs pandemisinden bir an önce kurtarması dualarımla…
Ramazanımız mübarek olsun. Kalın sağlıcakla….
 

Bu yazı 386 defa okunmuştur .