ÇÜNKÜ YALNIZ KUZIM BANA KAPIYI AÇAÇAK
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

ÇÜNKÜ YALNIZ KUZIM BANA KAPIYI AÇAÇAK

10 Kasım 2019 - 16:52

İnsan en uzun anne – babasını, en çok da  karı kocasını, koca da karısını sever. Anne babaya olan sevgi bitmez ve katiyetle kesintiye uğramaz. Ölümlerinden sonra hasretle ve dualarla anıldığı halde,  eşler arasında aşkla başlayan sevgi,  duygudaşlık yapılarak yürütülmezse zaman gelir nefrete dönüşebilir ve dönüşenleri de her akşam TV.  ekranlarında görüyoruz.
Çiftler bir gün gelip kendilerinin de kayın peder ve kayın valide olacaklarını düşünmelidirler. Hele gelinler. Kayın valide olduklarında kendilerine nasıl davranılmasını isterlerse, kendileri de kayın validesine öyle davranmalıdırlar. Yüce peygamberimizin mübarek bir sözü;dünyada da   genel kabul gören evrensel bir ölçüdür.  “ Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız, siz de başkalarına öyle davranınız”
 
Genelde yeni kurulan yuvalarda eşler arasında ki huzursuzluk gelin – kaynana arasında yaşanmaktadır. İlk beş yılda boşanmalarda da başta kayınvalide olmak üzere aile büyüklerinin büyük payı vardır.
 
Gelin kocasını eşinin annesinden, anne ise oğlunu gelini ile paylaşmak istemediğinden kıskançlık damarları kabarmaktadır. Gelin kaynana arasında yaşanan sıkıntılar ister istemez delikanlılara da  sirayet ettiğinde  erkekler bu durumu iyi  yönetemezse,  güle oynaya  kurulan yuvalar yaka paça kavga  ve münakaşalarla tarumar olmaktadır.
 
 Kayın valideyi bir tarafa bırakalım. Ama gelinlerin kayınvalidelerini kıskanmanın hiçbir mantığı yoktur.   Kayınvalide ile oğlu arasında nikah düşmediğine göre neden bazı gelinler kayınvalide konusunda kıskançlık krizine girip de mutlu yuvalarını kendi elleriyle yıkmaları anlaşılacak şey değil.
Gelinler, kayınvalidelerine kaynana diye bakmamalı “ Eşimin annesi” diye bakmalı. Kayınvalide eşinizin annesi ve sizin de velinimetidir. Eşinizi memnun etmenin yolu onun annesini memnun etmekten geçer.    Mutlu olmak ve eşinizi de mutlu etmek istiyorsanız kayın validenizi anneniz olarak görün.  Nasıl kendi annenize akıl danışıyorsanız, kayın validenize de akıl danışın, eşinizle ilgili   “ Anneciğim eşimi en iyi siz tanırsınız, . Çocukluğu, Gençliği nasıldı? Nelerden ve hangi yemeklerden hoşlanır onları bana da öğret de ben de yapayım gibi “  kayınvalide ile ilgili görüşmeler saadetinizi pekiştirir. Aşağıdaki gelin gibi davranırsanız yuvanız kurulmadan yıkılma emareleri de başlamış olur. Söylemesi benden.
 
Nişanlı çift evlenmeden önce aralarında konuşarak anlaşmış; "Evlendiğimiz günün sabahına eve kim gelirse gelsin kapıyı açmayacağız" diye birbirlerine söz vermişti.
O büyük gün gelmiş, genç çift evlenmişti. Düğünün ertesi günü öğleye doğru ilk olarak damadın anne ve babası evli çiftleri görmeye geldi. Kapının hemen ardındaydılar. Kadın ve kocası birbirlerine baktılar, adam kapıyı açmak istedi ama eşi yaptıkları anlaşmayı hatırlatınca vazgeçti. Anne babası ise daha fazla beklemeyip gitti.
Aynı gün içerisinde bir süre sonra, gelinin ailesi geldi. Kapıyı çaldılar,  açılmayınca, tam gideceklerdi ki  taze gelin  kapıya yöneldi. Bunu gören adam "Ama anlaşmıştık, bana söz vermiştin!" dedi.  Kadının gözleri dolmuştu, "Bunu yapamam” diye fısıldadı ve kapıyı açtı. Eşi hiçbir şey söylemedi...
Yıllar sonra dört erkek çocuğunun ardından beşinci olarak kız çocukları dünyaya geldi. Baba yeni doğan evladı için büyük bir kutlama yaptı, eş dost tanıdık kim varsa çağırdı.
Misafirler gittikten sonra eşi kocasına diğer dört çocuğa yapmadığı hâlde neden bu sefer böylesine bir kutlama yapmak istediğini sordu.
Eşi basit bir cevap verdi:
"Çünkü yalnızca kızım bana kapıyı açacak..."
Her erkek bu kız babası gibi anlayışlı olmayabilir.
Not:  Salihli Denetimli serbestlik hükümlüleri ile beraberdim.

Bu yazı 255 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum