İNSANIN İÇİNDEKİ PADİŞAH
  • Reklam
  • Reklam
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

İNSANIN İÇİNDEKİ PADİŞAH

27 Ekim 2019 - 23:16

Geçtiğimiz hafta Salihli T tipi kapalı cezaevi ile Salihli Serbest Denetimli kardeşlerimle beraberdim. Adanadan,  Ankara -Sincan dahil İzmir’e kadar cezaevlerindeki gördüğüm mahkum kardeşlerimin  %90 ni  bir anlık öfke  sonucu  oralarda. Onun için konferansıma başlamadan önce mahkûm kardeşlerime: Size isnat edilen suçu bilmiyorum ve müdür beye de sormadım,  diyerek Geldiğinde gözü karartan, gittiğinde de yüzü kızartan nedir?nedir? diye soruyorum. Öfke diye cevap verenlere: Öfkenin  tarifini  yaparsanız size kitaplarımdan hediye  edeceğim dediğimde,  kimse  bana  Öfke nin ne olduğunu tarif edemiyorlar. Oysaki onları oraya düşüren de öfkedir .Öfke ise,  akıllı insanın    bir anlık   delilik halidir.
   1980 öncesi Kırkağaç’ta çalışırken Kırkağaç’a 10  km. mesafede Sünnetçiler  köyünde  oturan  merhum Ahmet ER  ağabeyimizi sık sık  ziyaret eder, gerek siyasi, gerekse  sofi  sohbetlerinden  müstefit olurduk. Kendileri derviş ruhlu bir Anadolu alperen’i  idi.  Yüreği yanık bir Müslüman’dı. Allah mekânını cennet eylesin.  Her sohbetinin sonunda gençler!
Nefsiniz size padişah/ Siz de onun kulu olmayın
Sonra kurtulamazsınız kölelikten/ Gerçek padişah olsanız bile. derdi.
Nefsine güvenen ve nefsini aklın emrine veren insan içinde en büyük kralı ve en büyük alim  müftüyü barındırır. O kral korkusuzca haram ve helale dikkat etmeksizin her şeyi yapmayı emreder, her şeyi yapmaya da ruhsat verir.   İsterseniz bu iddiamı  Nasrettin Hocamızın bir fıkrasıyla açmaya çalışayım.
Rahmetli hocamızın her olayında bize bir mesajı vardır.
Hocamız bir gün kimin olduğunu bilmediği bahçeye dalıvermiş. Bahçede taptaze sebzeler, misk kokulu renk renk meyveler velhasıl yok, yokmuş. Hocamız fırsat bu fırsat deyip yanında bulunan çuvalını doldurmaya başlamış. Bir de bakmış ki ne görsün? Mal sahibi çatık kaşları ile hocaya doğru koşmuyor mu? Ne yapsın Nasrettin Hocamız, boynunu büküp beklemiş. Mal sahibi gürleyerek: “ Ne yapıyorsun sen burada?” Hoca gayet sakin haliyle: : “ Beni rüzgâr attı buraya!”demiş. “Ya öyle mi? Peki, rüzgârla bu bahçeye savrulduysan, bu meyveleri ve sebzeleri niye topluyorsun?” Hocamız hazır cevap ya  hemen karşılık vermiş.. “Evet inkar etmiyorum topluyordum.  Rüzgar çok şiddetli olduğundan, beni oradan oraya attı. Ben de bu güzelim ağaçlara tutunayım, rüzgârdan korunayım dedim.” Mal sahibi gür sesiyle: Peki anladık diyelim, bütün bunları çuvala kim doldurdu?” diye sorunca Hocamız:” İşte şimdi ben de onları düşünüyordum.” demiş.
Bir defa yanlışı düşünüp, yanlışa adım atmayalım. Nefis bize bütün yolları açarak kolaylık sağlar ve vicdanımızı da susturacak bahaneleri, kedine göre anlamsız gerekçeleri, sağduyuları kısacak mazeretleri bulur.  Örnek mi? hangi birini sayayım?
 Yaşadığı fuhuş hayatını kitaplaştırarak  kocasının genç yaşta ölümüne sebep olan  şöhret yapmış  bir bayan, bir   konuşmasında  : Ben gece evlenmeye karar vermişsem, sabah saat  dokuza kadar  belediye p.gini  beklemek mecburiyetinde miyim? düşüncesine destek için de  yine allı pullu unvanlı bir yazarımız: “   Bu ülkede insanlar,  hayvanlar kadar özgür değil”diyerek yazılarıyla destek verdiler.    Sözün bittiği yer. Allah Tin suresinde: Ben insanı güzel kıvamda, yaratıkların en şereflisi olarak yarattım.” buyuruyor. Ama Allah’ın değer verdiği ve insan olarak yarattığı insan da : Hayır ben hayvan gibi özgür yaşamak istiyorum diye efelik taslıyor.
 Dünya ehli için haramın cazibe gücü, helalin cazibe gücünden daha fazladır.
  Okuma yazma bilmeyen âlim değil ama irfan sahibi rahmetli dedem İbrahim Çavuş’un her namazının arkasından Allahım beni bana bırakma,  nefsimin kuracağı şeytani tuzaklardan, baldan tatlı olan öfkeden beni ve çoluk çocuğumu koru. Amin…” derdi.
Çocukluğumdan beri kulaklarımda çınlayan dedemin duasına katılarak gelin hep beraber Âmin… Âmin… Amin …. Diyelim.
 Not: 24 Ekim Perşembe günü  Salihli Serbest  Denetimli  Şubesi ile  Salihli T tipi  kapalı  Cezaevinin  davetlisiydim.

Bu yazı 832 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum