Manisa 'da Sivil Toplum Önderi Dr. Ragıp Güneş
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

Manisa 'da Sivil Toplum Önderi Dr. Ragıp Güneş

28 Ocak 2021 - 08:53

Manisa ‘da Sivil Toplum Önderi Dr. Ragıp Güneş

Yazıma başlamadan önce eğitimde bir yanılgımı özellikle bu makalemde siz okurlarımla paylaşmak istiyorum. Üççeyrek asrı aşan ömrümün yarım asırdan fazlası, kesintisiz eğitimin içinde geçti. Hala kitap, seminer ve sayısız makalelerimle eğitime yönelik gayretlerim devam ediyor. Bu süre içerisinde “ Köy Enstitüleri”ne karşı olumsuz bir tavrım vardı. Çok geç anladım ki bu okullar köylere öğretmen göndermenin yanında iğne yapan sağlık memuru, ebe, aşı ve budama yapan bahçıvan, duvar ören usta, velhasıl köydeki basit kırgınlıklardan dolayı kavga ve düşmanlıkları, aile geçimsizliklerini önleyen köye ve köylülere bilge insanlar olarak yetiştirilmiş ve gönderilmiş. Neden bunları yazdım?
 Afyon- Şuhut’un Efe köyünden “Köy Enstitüsü” mezunu öğretmen merhum Ahmet Güneş’in oğlu Dr. Ragıp Güneş’i anlatmak vesilesiyle bu yanılgımı itiraf ediyorum. Efe köyünden, Köy Enstitüsü mezunu Dr. Ragıp beyin babası öğretmen merhum Ahmet Güneş meslektaşımız gerek kendi köyünden, gerekse görev yaptığı Afyon’un en ücra köylerinden babalarını ikna ederek, çoban yapmak istedikleri zeki köylü çocuklarını okumaya yönlendirerek öğretmen, avukat, hâkim, doktor, diplomat gibi üst derecede birçok öğrencinin yetişmesine vesile olmuştur. Oğlunu da Tıp’a yönlendiren merhum, ülkemizde kendi ailesi ve köyünden ülkemizin üst makamlarda görev yapan bürokratlar yetişmesine vesile olmuştur. Bir mıh, bir at misali. Rabbim merhum meslektaşımızın mekânını cennet eylesin. Amin…
  Hemşeri derneklerinin kuruluşu ve başarılı çalışmaları konusunda her zaman Karadeniz bölgesi ile doğu ve güney doğulu yurttaşlarımızın başarılarını hep takdir ve tebrikle izlemişimdir. Çünkü dernekleşme ile sosyal iletişim ve yardımlaşma, hemşeriler arasında manevi bağı ve sosyal dayanışmayı önemli ölçüde pekiştiriyor.
Manisa’da yaşayan,30.000 ne yaklaşan Afyon’lular olarak epey zamandan beri dernekleşme konusunda bir çabamız vardı. Merhum sağlık memuru Haydar Bey kardeşimin bu konuda bihayli gayretleri oldu. Ama bir türlü sonuca gidememişti. Ne zaman ki Manisa’nın Gördes ilçesi hastanesinde, doktor ve baş hekim olarak çalışan hemşerimiz Dr. Ragıp Güneş, Manisa- Yunusemre ilçesine Aile Hekimi olarak gelmesinden sonra dernekleşme çabamız da kısa zamanda sonuca ulaştı. Manisa-afder olarak derneğe kavuştuk. Peki derneğimizin kurucu başkanı Dr. Ragıp kimdir?
 Dr. Ragıp Güneş kişilik olarak sakin, karşılaşıldığında insana güven telkin eden, hep gülen, gülen yüzüyle insanın içine ferahlık ve serinlik veren bir şahsiyettir. Beşeri ilişkileri ve insanlarla diyalogu mükemmeldir. İşte bu sıcak ve sempatik özellikleri dolayısıyla kısa zamanda derneğimizin resmi kuruluşunu çabuklaştırmıştır. Pakla dernek olarak neler yapıldı.
İlkönce bütün Manisa’da ve ilçelerinde yaşayan Afyon’luları Manisa-Beydere’de “Katmer şenliği” vesilesiyle toplayarak birbirleriyle tanışmalarına vesile oldu. Web sitesi ve Whatsapp grubuyla derneği sosyal medyaya taşıyarak çevre illerdeki Afyon’lularla irtibatı sağladı. Afyon’lular ile kendi aralarında, diğer derneklerle Afyon’luları tanıştırmak amacıyla futbol turnuvaları, hemşerilerin düğün, cenaze ve taziyeleri, iftar programları, Afyon’un düşman işgalinden kurtuluş programları, Afyon’un yöresel ürünlerinin tanıtımı, Manisa’da oturan Afyon’lularla Manisa’da, Afyon ve ilçelerinde Kızılay’a kan bağışı kampanyası ile bir çok yararlı hizmete vesile oldu. Can Azerbeycan’ın Karabağ savaşına destek mitingleriyle Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü konusunda basın açıklamaları milli duyguyu ve sosyal dokuyu pekiştirici açıklamalarda bulundu.
 Sevecen ve sempatik tavırlarıyla Manisa’da bulunan 14 hemşeri derneğini bir araya getirerek 2016 yılında “ Hemşeriler Derneği”ni kurdu. Yoğun işleri arasında 14 hemşeri derneğinin ısrarı üzerine kuruluşuna vesile olduğu “ “Manisa Hemşehri Kültürleri Dayanışma Derneği” başkanlığına oy birliği ile getirildi ki bu derneklerin Manisa’da toplam nüfusu 150.000’ ni bulmaktadır. Hemşehrimiz Sayın Doktor Ragıp beyin bu çalışmalarında merhum Ömer Lütfi Soysal, emekli Komiser Mehmet Satılmış ile Bilgisayrcı Mehmet Yakut beylerin destekleri de her türlü takdirin üzerindedir. Başta Dr. Ragıp bey ile rahmetli ağabeymiş Ömer Lütfi Soysal ile merhum Ali Ünlü kardeşimize ( Allah rahmet eylesin), Mehmet Satılmış ve Mehmet yakut beylere Afyon’lular olarak minnet borçluyuz.
 Hastaları tarafından da çok sevilen Dr. Ragıp Güneş beyi ziyaret için gittiğimde merakımı girdermek için Doktor beye: “ Hele bu Korona salgını dolayısıyla yoğun mesainin arasında sosyal faaliyetlere zaman ayırıp bu kadar insanı nasıl bir araya toplayabildin?” soruma karşılık, Doktor beyin verdiği cevap ilginçti.. “ Sayın hocam, ‘insanların en hayırlısı insanlara yararlı olandır.’ Yüce rehberimizin bu mübarek sözü, meslektaşınız rahmetli babamın hayat felsefesi idi. Çocukluğum görev yaptığı köylerde geçti. Hiç kimse ile kavga ettiğini, öfkeye kapılıp insanları kırdığını görmedim. Kız istemeye babamı çağırırlar, küs olanları babam barıştırırdı uzlaşmacı bir kişiliği vardı. Ön teker nereden giderse arka teker de oradan gider hesabı, herhalde bende olumlu bir kişilik varsa o da babamın bende bıraktığı emanetleridir. İyi ve güzel davranışlarım babama, olumsuz davranışlarım varsa onlar da bana aittir. Ayrıca Manisa’daki hizmetlerim sadece bana ait değildir. Her konuda hemşeri derneklerine önem veren ve yardımcı olan başta Büyükşehir Bel. Başkanı sayın Cengiz ERGÜN beye, Şehzadeler Bel. Başkanı Sayın Ö. Faruk ÇELİK beye, Yunusemre Bel. Başkanı Mehmet ÇERÇİ beyle. hemşeri dernekleri başkanlarına ve üyelerine teşekkür ederim. Eğer bir başarı varsa bu başarı saydığım isimlerin yanında tekrar ediyorum hemşeri derneklerinin üyelerine aittir” cevabiyle gelin de Dr. beyin kişiliğini takdir etmeyin.
Son sözüm; bu tür uzlaşmacı, kendini toplum yararına adayan insanların mutlaka ülkemizin sorumluluk mevkilerinde bulunması elzemdir, şarttır.
Bir taraftan hastalarına şifa dağıtırken, diğer taraftan da sosyal dokuyu pekiştirici hayırlı ve yararlı hizmetlerde bulunan hemşerim Sayın Dr. Ragıp GÜNEŞ bey kardeşim, halkın sevdiğini HAK da severmiş. Hemşeri derneklerinin yanında Afyon’lular olarak biz de seni seviyoruz. Halka yönelik hayırlı ve yararlı çalışmalarının devamı duası ve temennisiyle… www.kadirkeskin.net
NOT: Manisa- Afyonlular Derneği ile Manisa’da bulunan 14 Manisa Hemşehri Kültürleri Dayanışma Derneği” başkanı hemşerim Sayın Dr. Ragıp Güneş beyefendiyi makamında ziyaretle yeni çıkan kitaplarımı takdim ederek başarılı çalışmalarının devamını diledim.

Bu yazı 872 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum