MİLLİLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇME
Fatih AKOVA

Fatih AKOVA

MİLLİLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇME

12 Ocak 2021 - 15:20

Sosyal medyadaki son günlerde yaşanan bu yeni sözleşme konusu birçok kişi tarafından abdestimden şüphem yok ki saflığıyla Başka uygulamalara geçenlere kendince alaylı fikrini yansıtsa da meselenin boyutunu kavrayamamanın verdiği bir yetersiz bilgi ile yerlileşme fırsatının önüne geçiyor.
Mesele senin ne konuştuğun veya ne halt karıştırdığın meselesi değil bu sözleşmeyle yapmaya çalışılan konu çok farklı en yakın dönemde Amerika seçimlerini örnek verelim Trump seçimleri kazandıktan sonra çıkan söylemler sosyal medyanın etkisiyle oylar kaydırıldı. Peki, nasıl yapılıyor? Facebook, instagram ve whatsapp bunu nasıl başarıyor biraz detay vereyim. Şimdi sen bir olaya tepki veriyorsun haklı olarak birçok kişi aynı olay için farkı yaklaşımlar ve tepkiler sergiliyor. Bu toplumların karakteristik yapılarını analiz konusunda büyük ve zahmetsiz veri toplayışı Senin nasıl düşünmen gerektiği konusunda kendi fikrin sandığın birçok konuyu yönlendirir duruma geliyor paylaşımlarda senin karşına çıkartılan konular ve paylaşımlar seni bir konu üzerinde düşünce olarak yönlendirmek için düşünsene Bi 3-5 bin arkadaş listedeki insanın veya hiç tanımadığın kişilerin kaç tanesinin paylaşımını görebiliyorsun?
Her hangi bir sayfanın yaptığı Önüne gelen bir paylaşımın kim tarafı dan yapıldığını dahi bilmeden senin üzerinde yapılan analizler sayesinde geldiğini iyi bilmelisin bazen hiç beğenmediğin bir sayfanın paylaşımı aniden önüne çıkıveriyor değil mi? hatta çoğunda sayfayı beğendiğini gösteren işaret de var senin bilgin olmadan beğeni yapılan yüzlerce sayfa kime ait olduğu Belli olmayan yüzlerce sayfa
Öyle bir algıya kapılıyorsun ki konular hakkında öyle yorumlara ve tepkilere kapılıyorsun ki kendi kararın sandığın yönlendirmeler sayesinde okuyor bu.
Bu veri paylaşımları yüzünden milyon dolarlar ödediler halen süren mahkemeleri var ve bu sıkıntılardan kurtulmak için senin abdest şüphesi muhabbeti arasında sana onaylayıp tüm bu işleri artık yasal zemine oturmaya çalışıyorlar. Hazır böyle bir toplu tepki oluşmuşken millileşmenin önüne geçme yapma bunu. Ben 8 Şubat itibari ile bu firmaya ait 3 uygulamayı da telefonumdan kaldıracağım artık milli yazılımlar kullanacağım. BİP ve Dedi gibi yerli mesajlaşma uygulamalarını kullanıp sosyal ağ olarak ta tumblr, Linkedin ve WhatsAround uygulamalarını kullanacağım.

Bu yazı 8409 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum