"HERNESLİN KADERİNİ BİR ÖNCEKİ NESİL BİLİRLER"...
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

"HERNESLİN KADERİNİ BİR ÖNCEKİ NESİL BİLİRLER" (MANEP 2023 (2)

14 Aralık 2019 - 16:44

Manisa M.E. Müdürlüğünün MANEP 2023  “Manisa Eğitimde 2023’e Projelerle Yürüyor”  sunumundan geçen yazımda söz etmiştim.  Koltuğuna oturur oturmaz böyle bir projeyi hazırlayıp sunan Sayın Dikici’ye teşekkür ve takdirlerimi sunuyorum.  Neden?

Bir defa eğitimde sözden ziyade her atılan adım beni heyecanlandırmaktadır. Çünkü  en sade vatandaşımızdan tepedeki büyüklerimize kadar  “ Eğitim” olmazsa, olmazımızdır.  Vali beyin de ifade ettikleri gibi bugün dünyada kalkınmış ülkeler eğitimde ileri ülkelerdir. Bu nedenle dünyada zarar etmeyen yatırımın da eğitim yatırımı olduğu bilinen bir gerçektir. Son zamanlarda ülkemizde iletişimde, ulaşımda, geçen gün uçurulan “ AKINCI  TİHA“  ile savunma sanayinde çok şükür  büyük mesafeler aldık. Bunlar elbette eğitimin sonuçlarıdır. Kafi mi? değil.

  İnancımıza göre her malın kendi cinsinden zekâtı vardır. Gezgin bir eğitimci olarak ben de âcizane olarak “Eğitimi” biliyorum ve bildiklerimin zekatını da vermeye çalışıyorum.    İçinde bulunduğumuz hafta içinde 2018 yılı  PİSA sonuçlarına göre ücretsiz  kitap,  tablet  vermeyen, sınıflarında akıllı tahta  bulunmayan  SİNGAPUR  birinci olurken  2. Sırada JAPONYA 3. Sırada  ESTONYA    yer aldı.    Ülkemizde eğitimin alt yapısındaki bunca yatırımlara rağmen  40. Sıra ile  OECD ülkeleri  ortalamasının  yine çok çok altında kaldık. Bunun için de   “ Bunca Alt Yapı Yatırımlarına Rağmen Eğitimde Neden Belimizi Doğrulta mıyoruz” başlıklı yazımla Sayın Cumhurbaşkanımıza üç bölümlük, Sayın Bakanımıza da ( Açık Mektupla) birlikte   “ Manisa Eğitim” ine yönelik yazılarım, sitemde mevcuttur. Bunun birçok nedenleri yanında en büyük yanlışlık idareci atamalarıdır.

 Evlerde baba ne ise, okullarda da müdür O dur. Bir müdür okula tayininden en az  iki sene  sonra müdür olur. Öğretmenini tanır, personeli tanır,  veliyi tanır, öğrenciyi tanır, çevreyi tanır. Bütün bu saydığım kesimler de müdürü tanır. İnsan idaresinde iletişim çok önemlidir. İnsanlar birbirini tanımadan iletişim kuramaz. Geçenlerde öğrenci velisi bir öğrencim. “ Hocam oğlum dört sene ortaokulda okudu. Okulda dört senede beş tane müdür değişti.” diye yakınıyor. Okullarda hizmetlisinden öğretmenine kadar öyle bir imaj oluşmuş ki  “ Müdür yolcu, biz hancıyız“  Bu tür imajla göreve başlayan müdür kalıcı icraatlar içine giremez. Buna benzer örnekler sadece Manisa’da değil, gezdiğim yerlerde de aynı yanlışlığı görüyorum. Bir defa müdür olarak atanan meslektaşlarımız görev kusuru olmazsa en az sekiz ile 10 yıllığına atanmalı,müd. yard.larını da bizim zamanımızda  olduğu gibi müdür arkadaşlara bırakılmalı.  Karşılıklı güven olmayan yerde verimlilik olmaz. Okullarda birbiriyle konuşmayan idarecilere rastlıyorum.   

  MANEP 2023 projesini “ Her neslin kaderini bir önceki nesiler belirler. Bizler de gelecek nesillerin kaderini belirlemek üzere bu projeleri başlatıyoruz.” diyen Sayın Müdürümüz de, benim bildiğim sorunları  fazlasıyla bildiğini, biliyorum. Bu yörenin çocuğu olarak öğretmen, müd.yard. okul müdürü, şube müd, İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak eğitimde merdivenleri basamak, basamak çıktığı için her basamaktaki sıkıntıları da birebir yaşamıştır.

Soma benim çok iyi bildiğim ilçelerden biridir. MABEM’den ayrıldıktan sonra Eğitime duyarlı Bel. Başk. Sayın Hasan ERGENE beyin  daveti üzerine Soma’da da dar gelirli aile çocukları için SOBEM dershanesini kurmuştum. Dershane dolayısıyla bütün okulları ve idarecileri yakinen tanıma imkânım oldu.  Bu arada seminerlerim vasıtasıyla da  çok sık gittiğim bir ilçedir. Dolayısıyla Sayın Mustafa Dikici Bey kardeşimi Soma’dan tanıyorum. Oturduğu koltukla değerlenen değil,  koltuğa değer katan, işinin heyecanını yüreğinde hisseden bir eğitimci. Yine Soma ‘da  “ Okumanın Gücü”, “  Kişiye özel Öğrenme” eğitim kitaplarıyla tanıdığım eğitim sevdalısı Kaymakam Sayın Ahmet Altıntaş’la birlikte Soma eğitimine ve kitap okumaya yönelik çok verimli hizmetlerde bulunduklarını yakinen biliyorum.

    Benim bildiğim Sayın Mustafa Dikici Bey kardeşim iletişime önem veren ve iletişimi  iyi kullanan, mesai arkadaşlarına değer veren bir eğitimcidir. En kötü idareci karasız idarecidir. Soma’da mesai arkadaşlarının izlenimlerine göre personeline değer verir, sunulan problemi sürüncemeye bırakmaz,   çabuk karar verir, okur,  öğrencilerin kitap okumaları için Kaymakam Sayın Ahmet Altıntaş beyefendi ile Soma ‘da kitap okuma seferberliği başlattılar.  İlçe olarak Soma okulları en çok kitap okuyan ilçedir.  Çevre ile barışıktır. Devletin destekleri yanında Kaymakam Sayın Ahmet Altıntaş beyefendi ile el ele vererek  çevre imkanları ile  Soma’ya  Fen Lisesi  ve modern müştemilatı, Proje İmam-Hatip Lisesi binası ve eklentileri, Endüstri Meslek Lisesi'ne ek bina ve spor salonu, hayırseverlere yaptırdıkları ilkokul binaları ile Soma Belediyesi ve yerel kurum ve kişilerle kurduğu iyi ilişkilerle  okulların sorunlarını azami düzeyde çözüme kavuşturmuştur. Aynı zamanda Kodlama Atölyesi kurdurarak bu anlamda da Soma çocuklarına yeteneklerini uygulayacakları bir çalışma başlatmıştır.

 Bu yazıyı yazarken Soma’da birikimine değer verdiğim eğitimci arkadaşlara Sizce  “ Mustafa Hoca ne ifade ediyor?” diye telefonla sorduğumda müştereken aldığım cevap

    Ayrımcı değil, kapsayıcı,  yol gösterici bir yönetici. Her zaman iletişime açık, egosu olmayan hoş görü sahibi...Soma’ nın eğitim sıralamasında   üst sıralarda olmasında   emeği olan bir yönetici..Her öğretmeni ismiyle  tanır kişiye göre muamele yapmaz adaletlidir..Kitap okumayı çok sevdiğini her platformda anlatır en son okuduğu kitapları anlatarak herkesi kitap okumaya yönlendirir. Toplantılarında sıkıcı değildir. Az sözle çok şey anlatır. Çözüm odaklı bir yöneticidir.

 Son yıllarda Manisa İ.M.E. Müdürlüğüne hep dışarıdan yöneticiler atandı. Bütün arkadaşlar elbette karınca kararınca hizmet verdiler. Ama dışarıdan geldikleri için çevreyi ve eğitim kadrosunu tanıması için en az bir iki sene  gibi  bir zaman kaybı oluyordu. Sayın Dikici Manisa eğitim kadrosunu ve ilçelerdeki yöneticileri tanıdığı için zaman kaybı olmaksızın Manisa eğimine can suyu olacak “Manisa Her Yerde Okuyor", "Şehrim Benim Evim", "Kütüphanesiz Okul Kalmasın", "MANİSanat", "Tasarım Beceri Atölyesi", "Hem Meslek, Hem Destek" , "Eğitimde Varız Gelecekte Varız", "Manisa Sana Kanım Feda", "Spor Sevgisi Okulda Başlar" ve "Çocuğumu Seviyorum Anaokuluna Gönderiyorum"  "Manisa'ya Değer Katanlar"  projelerini ilgi ile izledim

 Son yıllarda eğitim sıralamasında ege illeri arasında yer alamayan genel Türkiye başarısında da Kilis ve Kırşehir gibi illerin arkasında 36. Sırada yerini alan Manisa, eğitimde çok gerilere düşmüştür. İnşallah Vali Beyin de desteğiyle başarı ile sunulan bu projeler başarı ile uygulanır. Sanayide ve tarımda Türkiye’nin önde gelen ili Manisa,  eğitimde de hak ettiği yerini alır.

Eğitimi bilen, Manisa eğitim kadrosunu yakından tanıyan genç meslektaşım Sayın Dikici’nin  başarıda  Manisa’yı hak ettiği yere   taşıyacağını  umuyorum.. İnşallah bu konuda Sayın Müdürümüzden UMDUĞUMUZ BULDUĞUMUZ olur.

   Başarı dileklerimle

Bu yazı 725 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum