KİŞİ,DİLİNİN ALTINDA GİZLİDİR
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

KİŞİ,DİLİNİN ALTINDA GİZLİDİR

13 Ağustos 2018 - 20:51

Şark klasikleri bir hazinedir.  Sadi-i  Şirazi’nin  “ Gülistan” adlı  kitabından bir alıntı ile   yazıma  giriş yapmak istedim.

 Eskiden  Mısır’da  iyi huylu, temiz giyimli,   ama konuşmayan kelli felli  yaşlı bir adam  yaşıyormuş.  Bu yaşlı adam bulunduğu  ortamlarda  herkes konuşurken   o, sürekli    susmayı tercih edermiş. Bir çok  akıllı insan  uzaktan, yakından  geliyor, etrafında  pervane gibi  gibi dönerek onun  bilgi ve görgüsünden  faydalanmayı düşünürmüş  ama  o nedense  hep susmayı tercih edermiş.  Bu arada çevresinden gördüğü ilgi ve itibar üzerine de  kendini herkesten daha bilgili olduğu zehabına kapılmış.

Bir gece kendi kendine  enine , boyuna düşünmüş. “ Kişi dilinin altında gizlidir” diyerek konuşmayı düşünmüş. “Eğer bu şekilde konuşmayarak  kendi içime kapanıp     kalırsam insanlar  bilgili olduğumu nerden bilecek?”

 O günden sonra  konuşmaya  başlar. Fakat az zamanda  herkes görür ki bilgi küpü sandıkları  bu yaşlı adam  cahilin biriydi. Hatta Mısır’da ondan daha cahil biri varsa, yine odur, kanatine varmışlar, herkes  çevresinden uzaklaşmış. Pervane gibi etrafında dolaşan  insanarın hiç biri  etrafında kalmamış, ziyaretine de gelen olmamış. Bir anda itibar kaybı yaşayan bu yaşlı adam, pılı pırtısını toplayıp Mısır’dan ayrılmayı düşünür. Mısır’dan ayrılırken  oturduğu  mahallenin   çıkış kemerine  şu sözleri yazar: “ Aynada  kendi çirkinliğimi görmüş olsaydım, yüzümü örten  perdeyi  asla yırtmazdım. Kendimi güzel ve bilgili  sandığım için, perdeyi  açmam  ne kadar  yanlış oldu.”

 İma-ı Azam  akşamları  dükkanını kapattıktan sonra  evinin  bir odasını da  müşkili  olan müslümanların  müşkillerini dinleyip onların, onların müşkillerine çözüm bulmak üzere  vaktini ayırırmış. Müşkili olanlar gelirler sorularını  sorarlar İma-ı Azam da  fetvasını  verir gönderirmiş.   Ama  üstü başı düzgün bir bey de her akşam İmam-ı Azamın huzuruna gelir,   İmam-ı Azam’ın verdiği fetvaları dinlermiş.  Ama hiç soru sormazmış.  Günlerdir dikkatini çeken bu adama İmam-ı Azam sorar : “ Sizin bir müşkiliniz var mı?”  cevaben adam; “ Var efendim” der. “ Nedir?” dediğinde, adam:  “ Akşam güneş battığında  hava kararmaz ve hala aydınlık olursa, akşam namazının  vaktini nasıl tayin edeceğiz?”  Akşam güneş batıyor , hava kararmıyor.  İmam-ı Azam  cevaben adama der ki: “ Seni soru sormaman, soru sormandan daha yeğdir” der.

 Geçenlerde   oturduğumuz yazlığın yol sorunu çözmek üzere  ilçenin  Belediye Başkan yardımcısına arkadaşlarla beraber gittik. Yanımdaki arkadaşlar hemen konuya girdiler, meramlarını anlatırken, ilgisi olmayan konulara da girdiler. Başkan yardımcısı arkadaş, arkadaşlarımı dinliyor ama  bir taraftan da dikkati benim üzerimde. Ben ise hiç konuşmuyorum. Sadece karşılıklı  konuşulanları dinliyorum ama   arkadaşların konuştukları konuların % 80 ni de lüzumsuz  konuşmalar.  Lüzumsuz konuşmalardan  sıkılan  başkan yardımcısı bir taraftan da  gözüyle süzdüğü bana dönerek  “ Sizi ilk defa görüyorum, sizi tanıyabilir miyim?”  diye bana döndü. Ben de “arkadaşlarımın dileği benim dileğimdir.” diye cevapladım. Bilahare arkadaşlar çıktıktan sonra  beni odasında alıkoyan başkan yardımcısı ilave söylediği çayla bana bir yarım saat daha ayırdı.

Hep dikkat etmişimdir.  Toplumlarda  az konuşan insanların sesi daha güçlü oluyor. Pür dikkat herkes onun ne diyeceğini  merak ederek büyük bir dikkatle dinliyor. Çok konuşan insanların sesi ise insana arı vızıltısı gibi geliyor.

 Hayvanlar susarlar, insanlar konuşur. Ama saçma  sapan söz sarfedenler  dinlenmez. Hatta etrafına  sıkıntı verir. Çünkü en zor şey toplum içinde konuşmak, ama daha zoru da  boş konuşma dinlemektir. 

Papağan da konuşur. Ama papağan konuştuğu kelimelerin cahilidir. Çünkü  papağan  söyledikleri kelimelerin manasını bilmez. Bazı insanlar da tıpkı  papağan gibi konuştuğu kelimelerin  manasını   ve ne amlama geldiğini bilmeden papağan gibi  konuşurlar.  Mevlananın dediği gibi “ Kıyafetimizle karşılanıp da  lüzumsuz konuşmalarımız dolayısıyla bulunduğumuz topluluklardan   itibarsız  uğurlanmayalım.www.kadirkeskin.net

Not:  Manisa  Çalışma ve İşkur  Müdürlüğü ile Şehzadeler  Belediyesi  2018 Yaz ve Güz Dönemi  TYP  Projesi  Eğitim Proğramı  dahilinde  Şenzadeler belediyesi personeli ile beraberdim.

Bu yazı 1384 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum