LİSEMİZİN ABLASI  VEDİA ALTIOK ( 31 ARALIK 2014 TARİHLİ YAZIM)
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

LİSEMİZİN ABLASI  VEDİA ALTIOK ( 31 ARALIK 2014 TARİHLİ YAZIM)

12 Aralık 2020 - 13:59

 
 
Bizde usuldür. Değerler kaybediltikten sonra değeri anlaşılır. Ve arkasından “Seni asla unutmayacağız” diye birkaç gün yazılar yazılır, birkaç gün de dost sohbetlerinde konuşulur sonra da unutulur gider.  Ülkemizin köklü eğitim kurumlarından olan Manisa Lisesi’nde çok değerli meslektaşlarım görev yapmıştır.  Ama bunlardan bir önceki yazımda söz ettiğim Şeker Adnan Ağabeyimizle, Vedia Altıok ablamız ve okul müdürü rahmetli Abdülcelil Kızılgök merhumun yerleri başkadır. Bu üç isim şahsiyetleriyle, derslerindeki bıraktıkları derin izlerle unutulmayan meslektaşlarımız arasında yerlerini almışlardır. Her ne kadar Müdürümüz Abdülcelil rahmetli olmuşsa da kalan iki büyüğümüzü daha hayatta iken kıymetlerinin bilinmesi açısından kaleme almayı uygun buldum. Bugün de okulun ablası Saygıdeğer ablamızı yazmayı düşündüm. 
 
Okulun ablası Edebiyat öğretmeni Vedia ALTIOK da çok değerli bir edebiyatçı idi. Onun girdiği sınıflarda öğrenciler sanki efsunlanmış gibi ders dinlerlerdi. Onun ağzından halk edebiyatı, divan edebiyatı şiirleri adeta bir melodi gibi dökülürdü. Hanımlığı ve ablalığı özelliğiyle tüm okulun saygınlığını kazanmış bir büyüğümüzdü.
 
 Manisa’da  Şeker Adnan gibi silinmeyen iz bırakan eğitimcilerden biriydi. Bugün Manisa’da görev yapan birçok doktor, avukat, belediye başkanı, sanayici, öğretmen, okul müdürü ve  bürolarda  memur olarak çalışan  birçok kamu görevlisi bu değerli  eğitimcinin öğrencileridir.  Çok değerli Eğitimci büyüğümüzün yetiştirdiği  öğrencilerin, öğretmenlerini unutması mümkün değildir. Manisa’da öğretmen adının geçtiğinde her ortamda mutlaka matematik öğretmeni ŞEKER ADANAN’ ile birlikte lisenin  VEDİA ablasının DA ismi anılır. Öğrencilerinin  bu değerli eğitim çınarlarını  her zaman şükranla andıklarını yakinen  bilen  bir meslektaşıyım..
 
 Bu değerlerle çalışmak okul müdürü olarak benim için de ayrı bir gurur kaynağı idi. Yalnız, bu değerler nedeniyle sene başlarında çok büyük sıkıntılar çekerdim. Eski öğrencileri velilerim, çocuklarının bu iki değerin çocuklarının derslerine girmelerini isterlerdi. Tabii her isteği karşılamak mümkün değil. Her isteği karşılarsak ne sınıf alır, ne de diğer öğretmenlere öğrenci kalır. Bu yüzden bana kırılan velilerim de olmuştu. Zaman zaman da  bu sıkıntıyı göğüsleyemediğim için  okulun açılış günlerinde  rapor alır okuldan  uzaklaşırdım.
 
1981 yılında yılın öğretmeni seçilen, yetiştirdiği öğrencileriyle aynı okulda öğretmenlik yapma mutluluğuna erişen öğretmenlerin öğretmeni Sevgili  VEDİA  ALTIOK hocamız, 09.09.1987 tarihinde emekli oldu.
 
 Okulun ablası Sevgili Edebiyat Öğretmeni Vedia Altıok çok sevdiği Yahya Kemal’in çok sevdiği şu mısralarıyla okuldan uğurlandı.
 
 
 
Kandilli’de eski bahçelerde
 
Akşam kapanınca perde, perde,
 
Bir hatıra zevki var kederde.
 
 
 
Artık ne gelen, ne beklenen var
 
Tenha yolun ortasında rüzgâr
 
Teşrin yapraklarıyla oynar
 
 
 
Gittikçe derinleşen saatler
 
Rikkatle yavaş yavaş ve yer yer
 
Sesizlik daima ilerler
 
 
 
Gözlerden uzaklaşınca dünya
 
Binbir geceden birinde güya
 
Başlar rüya içinde rüya
 
 Öğrencilerini ve Manisa’yı çok seven bu değerli büyüğümüz, emekliye ayrıldıktan sonra Manisa’ya yerleşmiştir. Halen hayatını Manisa’da sürdürmektedir.  29 kasım akşamı Manisa Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Sayın Abidin YATKIN beyefendi ablamızın yaşıtı Şeker Adnan ağabeyimizi de evlerinden alarak Taş fabrikada öğrencileriyle ve iki eğitim çınarını aynı masada buluşturarak bu iki büyüğümüzün hayır dualarını almışlardır. Ben bu vefalı davranışlarından dolayı Sayın Abidin YATKIN ve arkadaşlarına tekrar teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar. www.kadirkeskin.net
 
Sayın Vedia Altıok ablamıza da  mesai arkadaşları ve eski mezun öğrencileriyle  beraber Cenab-ı Haktan sağlıklı ve huzurlu ömürler diliyoruz.
Not: Evet “ Her nefis ölümü tadıcıdır” hükmü gereğince sevgili ablamız da   RAHMET-İ RAHMANA   kavuşmuştur. Cenab-ıı Hak taksiratını affeylesin, mekanını cennette ali olsun. Rabbim geride kalan sevdiklerine de sabırlar versin. Amin… 
 
 
 

Bu yazı 1614 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum