LİYAKAT- GAYRET – DESTEK ve SONUÇ
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

LİYAKAT- GAYRET – DESTEK ve SONUÇ

13 Mayıs 2018 - 23:08

Trabzon’dan, Adana, Ankara , İstanbul, İzmir’e kadar  dolaştığım ve seminer verdiğim  okul ve kurum sayısı Turgutlu  Halk Eğitim Merkezi ile  birlikte 388 ‘i buldu.  Gezgin bir eğitimci  olarak  seminer ve konferanslarım dolasıyla  ülkemizde birçok okul ve kurumları  yakından tanıma imkanım oluyor. Dolayısıyla gezdiğim ve gördüğüm yerlerdeki  olumlu ve olumsuz  eğitim izlenimlerimi  köşemde  yazıyorum. Bu tür yazılarım www.kadirkeskin.net sitemde yer almaktadır. Geçtiğimiz hafta da  eğitim sevdalısı  Turgutlu Kaymakamı Sayın Uğur Turan Beyefendi’nin  emirleri  ve Halk Eğitim Müdürü  Sayın Hayrettin Uslu bey  kardeşimin de  davetiyle Turgutlu  Mesadet Özcan konferans salonunda,  Turgutlu Halk Eğitim Merkezi  kursiyerleriyle beraber oldum.  Daha önce de,  Manisa merkez ve ilçeleri ile diğer  iller   dahil gittiğim çoğu Halk  Eğitim Merkezlerinde  verdiğim konferanslarda  azami  100 ile 200 kişi  arasında  kursiyer dinleyici  olduğu halde,  resimde de görüldüğü gibi  kaç kişilik olduğunu bilmediğim salon ağzına kadar  lebalep doldu. Gelen çoğu  dinleyiciler  de   yerde  oturmak zorunda kaldılar. Bu arada   yoğun işleri arasında   hanımefendiyle  birlikte konferansımızı katılımıyla  onurlandıran Kaymakam  Sayın Uğur Turan Beyefendiye de ayrıca  teşekkürlerimi sunuyorum.

Konferans  anında,    kursiyerler arasında  halktan da  dinleyiciler olduğunu düşündüm. Konferans sonu  müdür beye “ Halkın yoğun  ilgisine memnun oldum” dediğimde, Halk Eğitim Müdürü  Hayrettin Uslu Bey kardeşim “ Sayın hocam  gelenlerin tamamı kursiyerdi. Salonda yer olmadığı için geri dönenler de  oldu.”  deyince   şok oldum. Çünkü  Manisa merkez ve ilçeleri dahil  Türkiye genelinde  bugüne kadar,  konferans verdiğim  il ve ilçelerde bukadar  kursiyer öğrencisi  olan Halk Eğitim Merkezine  samimiyetle söylüyorum  rastlamadım.

Merakım icabı müdür beye  “Bukadar  kursiyerin ilgisini çekmek için  ne tür  faaliyetlerde bulundunuz, ne tür kurslar açtınız? doğrusu çok merak ettim” dediğimde, müdür beyden aldığım  bilgileri, ben de siz okurlarımla ve  özellikle de  Halk  Eğitim Merkezlerinde görev yapan arkadaşlarla  paylaşmayı uygun buldum.

Halk  eğitim Müdürü Sayın Hayrettin Uslu’nun verdiği bilgiye göre  ihtiyaç duyulan  meslek dallarının   tamamı hakkında  kurslar açtıklarını, bunların kısaca: Bilişim Teknolojileri, Büro Yönetim ve  Sekreterliği, ElsanatlarıTeknolojisi, Giyim Teknoljisi, Güzellik ve Saç Bakımı, Havacılık, Bahçecilik, Yabancı diller, Sanat ve Tasarım,  Çocuk Gelişimi, Kişisel Gelişim, Okuma Yazma,Hasta ve Yaşlı Hizmetleri,İnşaat Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi, Muhasebe ve  Finansman, Aşçılık, Sağlık Eğitimi,  Engellilere yönelik kurslar. Hepsi de  toplumun ihtiyaç duyduğu meslek dalları. Açılan kursların  sayısı ise  1.203 olup bu kurslara  katılan  erkek  kursiyer 12.216, bayan  kursiyer  ise 8.784 olup  toplam    21.334   kişi  halk eğitim  merkezi kurslarından  sertifika alarak   meslek sahibi olmuş. Bunun yanında  ilçedeki kurumlarla da  temasa geçilerek kurumların  ihtiyacı olan personeli yetiştirmek üzere Belediye ile  birlikte 103, Devlet Hastanesi ile  20, Gençlik Merkezi ile 18, Sosyal hizmetlerle 12 , okullarla  ise 628 kurs açmışlardır. Ayrıca Hayat Boyu Öğrenmeye katılım  oranı ise Halk Eğitim Müdürlüğünün     gayretli çalışmaları ile   bayanlarda  % 15.71, erkeklerde % 11.14 oranı ile Turgutlu ortalaması % 13.60  çıkarken  Türkiye Hayat Boyu Öğrenmeye katılım oranı ise % 5.8 de kalmıştır.

 Yukarıda sizlere sunduğum kurs ve kursiyer sayısı ve Hayat Boyu Öğrenmeye katılım oranı.    Sayın Hayrettin  Uslu bey kardeşimin dönemine ait olup, daha önceki  çalışmaları,  kurs ve kursiyer oranlarını Hayrettin bey dönemiyle kıyaslamak mümkün değil.

İşin özü; her şeyin başı ehliyet, liyakat ve destek. Nezih ve zarif  şahsiyeti,  nezaketi beşeri münasebetleri, uyumlu  kılık kıyafeti  ve beyefendi   kişiliğiyle dikkati çeken  Hayrettin Uslu  bey kardeşim, katıldığı  bir çok hizmet içi  eğitim kursları sonucu  edindiği bilgi ve birikimiyle temsil ettiği kurumda başarılı hizmetler ifa eden bir idareci. Başarılı hizmetleri sonucu;   aylıkla ödül, 7 başarı belgesi,  7 takdir  belgesi,13 teşekkür  belgesi  ile taltif edilmiştir.  Rahmetli Ayhan Songar hocamızın  tabiriyle  koltukla  yükselen değil, oturduğu koltuğu yükselten çalışkan  bir   kardeşimiz.

 Mutlaka başarılı hizmetler ifa  eden  halk eğitim merkezleri  vardır.  Ama şahsım,    seminerlerim dolayısıyla bugüne kadar  gezdiğim ve  gördüğüm yerlerde, yukarıda arzettiğim rakamlarda da  görüldüğü gibi Turgutlu Halk Eğitim   Merkezi  vatandaşımıza  meslek edindirme  yönünden    başarılı hizmetler  sunan bir kurumdur.  Nitekim Turgutlu Halk eğitim merkezinin bu başarılı  çalışmaları  Bakanlığın da  dikkatini  çekmiş ki  bu seneki  faaliyetlerini  ve sergi açılışlarını yerinde görmek üzere  Halk  Eğitim  Merkezlerinden  sorumlu  Bakanlık Hayat Boyu Öğrenme Genel  Müdürü  Sayın Nezir Gül  beyefendi bizzat kıtılarak takdir ve teşekkürlerini  ifade etmiştir.

      Turgutlu çok sık uğradığım ilçelerden biridir. Turgutlu’da  eğitim için çarpan iki yürek tanıyorum. Biri hem bir devlet adamı, hem de  halkın içinde   halk tarafından çok sevilen halk adamı  Kaymakam Sayın Uğur Turan Beyefendi. Eğitimci bir ailenin evladı olarak   Kaymakam Sayın Uğur Turan beyefendi eğitim yanıklısı bir yüreğe sahip. Nitekim  mesaisi elverdiği  sürece ayağını  okullardan kesmeyen bir bürokrat.. Yoğun işleri  arasından zaman zaman  okullarda  verdiğim  seminerlerimi de onurlandırmaktadırlar. Kaymakam  Sayın Uğur Turan Beyefendinin  en sık uğradığı kurumlardan biri de  Hayrettin Bey kardeşimin ifadesiyle  Halk Eğitim Merkezidir. Davet edildiği her etkinliğe, açılışa, belge törenlerine katılması, ihtiyaç içerisinde olan kursiyerlerin ihtiyaçlarının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanması hususundaki destekleri,  kursiyerlele  ve usta öğreticilerle  amirden ziyade bir ağabey gibi yaklaşarak kursiyerleri motive etmesi, kursiyerlerin kurslara  katılımını artırmaktadır. Yakinen tanıdığım  ilçe Mili Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez bey kardeşim de  zaten  mesaisinin büyük  bir kısmını  makamında dağil, eğitimin mutfağında  geçiren bir idareci. Ne zaman  Turgutluya gitsem ve telefonla arasam  mutlaka  eğitim kurumlarında bulurum.

Hayrettin Bey kardeşimin liyekat ve gayreti,   eğitim için çarpan  iki yürekle de desteklenince  haliyle ortaya çıkan sonuç: BAŞARIDIR.   Başarının sonucu  ise  21.334  vatandaşımız  meslek sahibi olmasının yanında,   Hayat Boyu Öğrenme    oranı  Turgutlu’da, %13.60   iken, Türkiye ortalaması katılım oranı  % 5.8   de kalmıştır.

Liyekat, gayret, destek   ve sonuç : BAŞARI.  Turgutlu Halk Eğitim merkezi çalışmalarının  diğer  Halk eğitim merkezlerine de  örnek olması temennisiyle.

Not: Turgutlu Halk  Eğitim Merkezi sene sonu sergilerinin   açılışında   Kaymakam Sayın Uğur Turan beyefendi ile  Bakanlık Hayat  Boyu Öğrenme  Genel Müdürü Sayın Nezir Gül  ve  kursiyerlere  yönelik konferansım. www.kadirkeskin.net
Bu yazı 1057 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum