"UYAN TÜRKİYEM" KİTAPCIĞI ÜZERİNE
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

"UYAN TÜRKİYEM" KİTAPCIĞI ÜZERİNE

08 Temmuz 2018 - 19:47

Şakran’da bulunan yazlığımızın yol problemini çözmek üzere    site yönetimiyle birlikte  Aliağa  Belediyesi  Başkan Yard. Sayın Mehmet Ali  Özkurt beyefendiyi makamında ziyaret ettik. Beni ve arkadaşlarımı büyük bir nezaketle karşılayan Başkan Yard.  Mehmet Ali Özkurt beyefendi müracaatımızı not ederek en kısa zamanda dileğimizi yerine getireceklerini belirttikten sonra   Aliağa belediyesi tarafından   bastırılan   birbirinden değerli “ Aliağa Tarihi”, “1. Aliağa Sempezyomu Bildirileri”,  “ Güzelhisar – Aliağası  Çevresi ile Birlikte) kitaplarını hediye etti. Belediyenin  kültüre olan  ilgisi ve desteği  hasbel kader kitapla uğraşan biri olarak ilgimi çekti.  Ve belediye olarak bu tür kültürel hizmetlerinden  dolayı  başkana iletilmek üzere kendilerine teşekkür ettim. Bu arada benim kitaba olan  ilgimi gören   Mehmet  Ali Bey çekmesinden çıkararak “ Bu da ilçemiz  kaymakamlığı ile  ilçe milli eğitim müdürlüğünün  hazırladığı bir kitap” diyerek “ Uyan Türkiyem” adlı kitapcığı  hediye etti.     Üç parmak kalınlığındaki  Aliağa Belediyesinin  bastırdığı kitapları bilahare okumak ve değerlendirmek üzere,   ilgimi çeken “ Uyan Türkiyem”  adlı kitaba öncelik tanıdım. Editörlüğünü ve sunumunu Kaymakam Dr Sayın  Bayram Yılmaz beyefendinin, ön sözünü  İlçe Milli Eğitim  Müdürü Sayın  Ogün Derse bey kardeşimin yazdığı kitapcığın  içeriği,   Aliağa ve köylerindeki okullarda  okyan  öğrencilerin   menfur  15 Temmuz  darbe  teşebbüsü ile ilgili  duygularını içeren  yazı ve şiidrlerinden oluşuyordu. 

 

  Aliağa okullarında  okuyan öğrencilerin kaleminden çıkan  yazı ve şiirleri   okurken , kitap beni öğrencilik yıllarıma götürdü. Kitapcıkla ilgili izlenimlerime girmeden okuyan, yazan  birbirinden değerli “  Kurum Kültürü ile  İnsan Kültür Toplum” adlı birbirinden  değerli iki  kitabıyla tanıdığım Kaymakam  Sayın Dr. Bayram Yılmaz beyle, İlçe Milli Eğitim müdürü  Sayın Ogün Derse beyi  ve bu eserin çıkmasına  vesile  olan  Aliağa’nın  idareci ve öğretmenlerini  tebrik ediyorum.   Çünkü  bu kitabı okurken geleceğin 65 tane yazar ve  şairi gözümün önende canlandı. Nasıl mı?

   Kitapcıkta  şiir ve yazısı olan    öğrencilerin yaşında iken   okulumuzun çıkardığı “ Ülkü” isimli bir dergide   yazım çıkmıştı. Yazımı  okuyan  öğretmenimiz rahmetli  Adil hocam beni öğretmenler odasına çağırarak öğretmenlerin huzurunda  “ Oğlum kadir!  okul dergisinde çıkan  yazını  okudum. Enfes bir yazı. Seni tebrik ediyorum. Sen gelecekte  ünlü bir yazar olacaksın!”  dediğinde, sevincimdem  adeta nutkum tutuldu.  Ve öğretmenler odasından çıkarken  sanki kendimi o anda  ünlü  bir yazar hissettim.   Öğretmenim bana  o yıllarda Manisa Spil dağnın   zirvesini  hedef gösterdi.   Ben ise  sipilin zirvesine   çıkamadım ama   (biri:25. Baskı, diğrleri de 13,2,1,1 baskı yapan beş tane kitabın yazarı  olarak) ağlayan kayaya kadar çıkabildim.   Kitaplarımı   ve köşe yazılarımı yazarken  rahmetli Adil hocamın  övgüleri hala kulaklarımda çınlar. Allah gani gani rahmet eylesin.

 

  15 Temmuz gecesi eşi, çocukları ve mini minnacık torunu ile   gecenin zifiri karanlığında  ışıksız uçan tabutla  ölümün üzerine uçan  Sayın  Cumhurbaşkanımızın “ Özgürlüğüne, ezanına, bayrağına,vatanına, devletine,geleceğine  sahip çıkan  milletimin tüm fertlerine  teşyekkür ediyorum” girişinden sonra  Kaymakam Sayın Dr. Yılmaz beyin “ Allah bu ülkeyi  hainler ve onları maşa olarak kullananlarca  işgal edilmekten, milleti parçalamaktan  ve devletsiz kalmaktan  kurtarmıştır.”  Nefis sunumundan, İlçe Milli Eğitim müdürü Sayın Ogün Derse’nin bu kitapçağın  çıkmasında  Kaymakam Dr. Yılmaz beye, Aliağa da görev yapan idareci ,öğretmen ve öğrencilerine  teşekküründen sonra,   Şehit  Ahmet Özsoy İmam- Hatip Odtaokulu   öğrencisi Reyhan İzmirlioğlu adlı öğrencinin  “ Kahraman Babama”  adlı yazısından Mehmet   Saka Ortaoklu Öğrencisi  Medine Uysal’ın “ Korkusuz Kahramanlar’a” kadar  65  öğrencinin  duygu yüklü şiir ve   yazılarını   gözüm yaşararak okudum.  Okurken  bir  taraftan da    gelecekte  Aliağa’dan  çıkacak 65 tane şair ve yazarlar da gözümün önünde canlandı.    Yıllar önce  dergide çıkan yazımın altındaki ismime defalarca bakmıştım. İnanıyorum ki  bu 65 öğrenci  kitaptaki  isimleriyle  geleceğin iyi bir yazarı olmaya  motive olmuşlardır. İlçe Milli Eğitim müdürlüğünün Kaymakamlıkla elle vererek   çıkardığı bu kitapcıktan dolayı tekrar tekrar  kendilerini tebrik ediyorum.

Reyhan İzmirlioğlu’nun “ Kahraman Babama “ adlı duygu yüklü yazısı  beni ağlattı.    Gözüm yaşararak  yazıyı okurken Reyhan İzmirlioğlu’ da babasını 15 Temmuzda  şehit verdiğini sandım.  Ve Reyhan İzmirlioğlu’nun okuduğu  okul müdürü  sayın Alper Özcan beyle iletişim kurarak Reyhan’a bir baş sağlığı dileyeyim dedim.  Okul müdürü  Alper Özcan bey “ Reyhan’ın babasının şehit olmadığını,  bir şehit çocuğu olduğu empatisini kurarak  yazdığını  ve  Aliağa’da  birinci olduğunu söyleyledi.” Müdür beyin bu ifadesi karşısında  Reyhan gözümde bir kez daha büyüdü. Müdür beyin de ifadesine göre  Reyhan İzmirlioğlu okul temsilçisi  ve son derece zeki bir öğrenci olduğunu  söyledi.  Reyha’na ulaşamadım  ama  Aliağa’dan ayağı kesilymeyen  bir eğitimci olarak kısmet olursa okullar açıldığında Reyhan’ı okulunda ziyaret ederek kedisine kitaplarımdan  bir takım hediye ederek okulda  arkadaşlarının ve öğretmenlerinin huzurunda  kendisini takdir ve tebrik edeceğim.. Şimdi  Reyhan İzmirlioğlunun empati yaparak yazdığı “ Kahraman Babama” başlıkllı yazısını  bir şehit çocuğu yazsa  ancak bu kadar  kaleme dökebilirdi. R. İzmirlioğlunun “ Kahraman Babama”  yazısından alıntılarla  sizleri başbaşa bırakıyorum:

“ Babam özlüyorum senin gülüşünü, gözlerini,  bana ‘ oğlum’ deyişini…  Ogün hain  gecede oradaydık, köprüde şahadetler, bayraklar  tekbirler ve hainlerin silah sesleri … hepsi gerçekti… Beni arabada tek başıma bırakıp, senden katça büyük  tanka  kafa tutmaya gittin… kurşunlar yemişsin göğsüne… Önceden  benim kahramanım olan babam, şimdi vatan kahramanı…Babam! Ben de  arkandan dimdik ayaktayım.yıkılmadım…Sen  ve arkadaşların vatana borcunuzu  otuz kurşun yiyerek,  beşikteki bebeği  bırakarak göğüslerinizi bizim için sper ettiniz…. Biz ülkenin esiri olmayacağız…bağımsızlık uğruna  gözümüzü kırpmadan    sizin gibi canımızı vermeyi  öğrendik. Parolamız her zaman: ‘ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM’ kitapcığın son şiirinde Medine Uysal’ da: “ Bayraklar göklerde/ Vatanımız güvende/ Khramanlar  kalbimizde/ 15 Temmuz  gecesinde.”

Geçtiğimiz sene  Aliağa  Şehit Oğuz   Özgür  Çevik Anadolu Lisesi  için  gittiğim  eğitim seminerinde de   lisenin müdürü  değerli eğitimci Sayın Habib Çevik bey de lisenin isminin verildiği Şehitimiz  Oğuz Özgür Çevik adına çıkardığı özel bir dergiyi de  bana takdim etmişlerdi.    Lisenin öğrencilerinin  şehidimiz adına   çıkardığı “ HOŞGÖRÜ   VE EMPATİ”  sayısını da bir solukta okumuştum.  Bu derginin  ön sözünde  Kaymakam Sayın  Dr.Bayram Yılmaz bey  “ EMPATİ” konnusunu işlerken şu cümlesi çok dikkatimi çekmişti: “ Çocuğundan  olgun  insan davranışı bekleyen  ebeveynin, öğrencisini anlamayan ve yönlendiremeyen öğretmenin, “ Biz  bu çocuğun yaşındayken ne düşünürdüm? Bana nasıl  davranılmasını  beklerdim? Nasıl algılar, nasıl  tepki verirdim?” diye düşünmesi durumunda  iliteşim ve  anlayış ortamı olaşuşaktır…” Sayın Kaymakamımızın eğitim adına söylemek istediklerİ eğitim adına ayrı bir yazı konusu olmakla birlikte  burada Empatinin  zirvesini  “Kahraman Babama” yazısıyla  Renhan İzmirlioğlu’nda doruk noktasında  görüyoruz.

Yaşım gereği bir post modern darbe olmak üzere  5 darbe gördüm.Rahmetli Adnan Menderes’in   asıldığı  yassı Ada  adaletsiz mahemelerinin gong sesi  kulaklarımda, rahmetli dedemin  gözlerinden  akan siçim  gibi göz yaşları da   hala gözlerimin önünde, 12 Mart,12  Eylül filiz gibi  gençler hapishanelerde  ve sehpalarda sallandırıldılar,28  Şubat da hayalleri çalınan gençler,  15 Temmuz  261 şehit ile  birlerce yaralı gaziyle   en kanlısı   oldu. 15 Temmuz FETÖ ihanet şebekesinin   kanlı darbe teşebbüsü  unutulmamalı ve unutturulmamalıdır.

 

     Aliağa İlçe Milli Eğitim müdürlüğünün, gelecekte vatanımız tehlikeye düştüğünde  ülkemize sahip çıkacak, şehitlerimize layık bu tür eğitim çalışmalarını takdirle karşılıyor ve tebrik ediyorum. İlçe Milli Eğitim müdürlüğünün   eğitim  faaliyetlerini   teşvik edip destekleyen  doktorasını eğitim üzerine yapan, eğitim Sevdalısı Kaymakam Dr. Bayram Yılmaz beyefendiyi de  ayrıca kutluyorum. Keşke   ben de  zamanla böyle  eğitim yanıklısı  idarecilerle çalışma imkanım olsaydı.

 Bu güzel çalışmaların devamı dileğiyle emeği geçen meslektaşlarıma da  teşekkür

 

Not:  Aliağa Şehit  Oğuz Özgür Anadolu  Lisesi Öğrencileri.

Bu yazı 1271 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum