Yolunuz Açık Başarılarınız Daim Olsun Kaymakam Dr. Sayın...
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

Yolunuz Açık Başarılarınız Daim Olsun Kaymakam Dr. Sayın Bayram Yılmaz Beyefendi Kardeşim

08 Eylül 2018 - 18:03

Yoğun kamu hizmetlerinin yanında okuyan, yazan, kitaplarıyla da topluma yararlı hizmetler sunan, öğretmen lisesi mezunu olmanın yanında  doktorasını da  eğitim üzerine yapan Aliağa Kaymakamı Sayın Dr. Bayram Yılmaz beyefendi ile  tanışmam,    “ KURUM  KÜLTÜRÜ”   adlı  eseri vesileyle  olmuştu. Daha  sonra   da  özellikle   eğitim  camiası tarafından   okunması gereken" İNSAN TOPLUM  KÜLTÜR” adlı eserini yayınladı.  Kaymakam beyin her iki eserini de  bir solukta okudum. " Kurum Kültürü" adlı kitabı kurumların başında  bulunan yöneticeler tarafından mutlaka, " İnsan Toplum Kültür " kitabını ise başta öğretmenler, öğrenciler olmak üzere herkes okumalı, demiştim.

 Dünyada hiçbir  parfümün  yerini  tutamayacağı   iki  koku vardır. Birincisi “ Çocuk kosu.” Çocuk kokusunun nasıl bir şey olduğunu   çocuğu olan anneler bilir. Diğeri de  “Kitap  kokusu.”   Bunu da  ancak kitap yazanlarla, kitap okuyup bu kokunun tadını,tadanlar bilir. Hasbel kader  ben de  Sayın Yılmaz beyefendi kardeşim  gibi   yayınlanmış   eserlerimle   kitap kokusu  tadanlardan beriyim.   Kitap kokusu,   Kaymakam beyle dostluğumuzun pekişmesine  vesile oldu.

 

 

 Pekala, Kaymakam Dr. Bayram Yılmaz Kimdir?

 Kaymakam beyin   yakın arkadaşı müşterek dostumuz Yavuz beyden  edindiğim bilgilere göre, Dr. Bayram YILMAZ, 1966 yılında Sivas’ın Şarkışla  İlçesinin  otu kekik, kuşu keklik olan Tahtyurt köyünde doğdu. İlkokul öğrencisi iken  babasını  kaybeden  Yılmaz, 8 kardeşiyle  birlikte  yetim olarak büyüdüler.  Rahmetli babalarının  arkasında bıraktığı  sekiz yetime,  anneleri saçını süpürge yaparak  hem annelik, hem de babalık yaptı.  Sekiz kardeş bağda, bahçede çalıaşarak  Tahtyurt köyünde   büyük bir dayanışma örneği vererek   annelerine yardım ettiler ve sekiz kardeşin beş   tanesi,  annlerinin gayretiyle öğrenimlerini  tamamladılar. Bayram Yılmaz da   ilkokul  öğretmeni  Arif Sırrı Şirin’in  teşvikiyle  girdiği parasız yatılı  sınavlarında Pamukpınar Öğretmen Lisesini  kazandı. Öğrenimini    leyle-imeccani ( parasız yatılı)  olarak 1982 yılında bitirdi. Aynı yıl girdiği üniversite sınavlarında Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü kazandı. Öğrenimi  sırasında   hem kendisinin, hem de  kardeşlerinin okuması için  annesine bağda, bahçede, hayvan bakımında yardım ettiği gibi komşulara amelelik yaparak   harçlığını kazandı. 1986 yılında siyasal’ı bitirdikten sonra önce  Manisa Kaymakam Adaylığından sonra sırasıyla Konya – Derebucak, Erzurum – Şenkaya, Aydın – Köşk Kaymakamlıkları, Adıyaman ve Aksaray Vali Yardımcılığı,Giresun – Bulancak, Antalya – Konyaaltı, İzmir- Aliağa kaymakmlıklarında bulundu. Şimdi  ise  Ceyhan kaymakamlığına atandı.  Meslektaşım  yazar  Osman Özbaş beyin  ifadesiyle: “Kaymakam bey,  aydın niteliğine haiz, devlet geleneklerini özümsemiş ve halkın içinden, halktan biri olarak, halkla içice olmasının yanında, verimlilik ölçütlerinde uluslararası rekabete açık, bilgiyi özümsemiş bilge, akil bir  bir yönetici.”

Osman bey kardeşimin  Kaymakam beyin  bürokratik kişiliği   hakkındaki  ifadelerine     olduğu gibi  katılmakla  birlikte,  Osman beyin Sayın Yılmaz hakkında  bilmediği, benim yakinen  bildiğim  iki   insani  özelliğini de  kaymakam beyin gıyabında  hoşgörüsüne  sığınarak    siz okuyucularıma paylaşmak istedim.

1-Kitaba  ve yazarına  olan saygısı.   Yarım asırdır eğitimde  tecrüebelerimi  içeren ve 13. Baskısını  tamamladığım “  Okul Müdürünün-Günlüğünden Eğitim Öğretim Dedikleri” adlı kitabımı  kendilerine  takdim etmiştim.  Kitabımı okuduktan sonra  kendileri  telefonla beni kahve içmeye davet ettiler.  Davete  icabet ederek kendilerini  ziyaretimde, kiatabımı masasının  üzerinde buldum. Ve kitabımım için şahsımı tebrik ettikten sonra yine  benim çalışma  azmimi ve şevkimi artırıcı nazik, kibar ifadelerinden  sonra  kitabın içeriği ile birlikte  461 sahifelik kitabımı,  ön sözünden kaynakçaya kadar  bütün sahifelerini  teker teker  okuyarak imla hatalarını  kırmızı kalemle  işaretlemesi benim  o kadar hoşuma gitti ki hoşnutluğumu  bu satırlarla ifade etmem mümkün değil.  Kitabımı   hediye ettiğim eğitimci arkadaşlarımdan   bugüne kadar hep takdirkar  iltifatlar aldım. Fakat bunlardan hiç biri,   beni Kaymakam beyin eleştirileri kadar  memnun etmedi. 14. Baskıda kitabımın  içeriği ile imla hatalarını  düzelttim  ve 14. Baskıya vermek üzereyim. Eserimin  güzelleşmesine katkıda bulunan Kaymakam Sayın bayram bey kardeşime çok çok teşekkür ederim

İslam alimlerine  göre  dinimizde  " MANEVİ İKRAM"   diye bir   tabir   vardır. Manevi ikram; mü’min kardeşimizde gördüğümüz iyilikleri teşvik ve takdir etmek,  kusurlarını ve hatalarını da kırmadan, dökmeden düzeltmek ve onun iyi işler yapmasını ve başarmasını sağlamaktır.  Bizde olması gereken bu iki hasletin günden güne azalması, aynı zamanda sosyal dokunun da zedelenmesine yol açıyor.  Sayın Yılmaz beyefendi  kardeşim benim aynı zamanda   ilk ve tek  “ Manevi dostum”dur. Olumlu eleştirileri beni yüreklendirdi. Kitabımı 14. Baskısının daha  iyi çıkmasına  vesile oldu. Kendilerine  çok teşekkür ederim.

2- Sayın Bayram Yılmaz bey kardeşim  aynı zamanda kadirşinas vefalı bir dosttur.  Geçtiğimiz öğretim yılı   bilgili, birikimli, deneyimli işinin aşığı Aliağa’nın değerli eğitimcilerinden    Aliağa  Şehit Oğuz   Özgür  Çevik Anadolu Lisesi  Müdürü Sayın Habib  Bilgiç bey kardeşimin daveti üzerine  Halk  Eğitim merkezinin Petro- kimya salonununda  verdiğim eğitim seminerime yoğun işleri arasında  eğitim  sevdalısı  Kaymakam  Sayın Dr. Bayram Yılmaz  beyefendi kardeşim de  teşrif buyurdular. Eğitim seminerimi sonuna kadar  büyük bir dikkatle dinleyen  Kaymakam bey,  seminer sonunda  büyük bir nezaketle  bir toplantıya  katılmak üzere  müsaade isteyerek  salondan ayrıldılar. Ancak seminerden 15 gün sonra   telefonla  Manisa’ya,  Manisa  kebabı yemeye geleceğini söyleyen   kaymakam beye “ Memnuniyetle” diye, karşılık verdim.    Manisa’ya geldiğinde geleneksel olarak atadan  bugüne kadar Manisa kebabını  en iyi yapan kebabçıya   götürdüm.  Beraberce kebabı yedikten sonra  aşağı kata  ücretini ödemek üzere  kasaya   vardığımda, kebabçının ücretin,  kaymakam  beyin  şöforu tarafından  ödendiğini söylemesi, beni şok etti. Bütün israrlarıma rağmen  kaymakam bey:  “ Bu yemeği Aliağa’da seminer sonu  beraber yememiz gerekirdi. Programım müsait olmadığı için burada yemek nasip oldu”  diyerek   beni mahçup etti. Ben de karşılığını  Aliağa yemek şartıyla sözleştik. Ama nasip olmadı. İnşallah Ceyhan’da nasip olur.

   Gördüğüm  kadarıyla dünyada zarar  etmeyen tek yatırımının “ Eğitim yatırımı” olduğu bilinciyle   görev yaptığı her  ilçede  Eğitim, Sayın Dr. Yılmaz’ın  her zaman birinci öncülüğü olmuştur.Aliağa’da   görüşüp tanıştığım eğitim caiması başta  eski İlçe M. Eğit. Müd.  Sayın Ogün Derse olmak  üzere,  halen görevde bulunan  Aliağa İlçe M. Eğit. Müd.   Sayın Tuğba Kabakcıoğlu  hanımefendi,  Aliağa’nın saygın eğitimcisi   Sayın Habib Bilgiç bey kardeşim ve diğer eğitimci arkadaşlar da bu kanaatimi   teyit etmktedirler.  Tayini ile  de  Aliağa halkının yanında eğitim camiası da   oldukça üzgünler. Yerimin darlığı nedeniyle    iki dostumun   kaymakam bey hakkındaki  kanatleriyyle yazımı   noktalıyorum.

Osman ÖZBAŞ ( Yazar): Sayın Dr. Bayram Yılmaz hakkında yazdığımız bir yazıda ‘Kimileri mevkilerini kişilikleriyle yükseltirler; Sayın Bayram Yılmaz bey de  böyle biri,’ demiştim.

Bu yazıyı yazdığımız dönemde Aliağa’da kaymakamlık yapan Sayın Bayram Yılmaz’ ı henüz tanımıyorduk; ama halkla içiceyiz, ilçenin sorun çözme ve ahlakî tutumu konusundaki kendini sevdiren-saydıran yaklaşımı, yöre halkında saygı uyandırmıştı.

Gerçekten de kendilerini tanıdıktan sonra da devlet makamındaki bu bürokratın sorumluluk ve iletişim şeklileri itibariyle sokaktaki insandaki karşılığının ne kadar doğru olduğunu gördük…

Başlıca özellikleri itibariyle namuslu, halkla içice, aydın vasıfları yanında, hepsini içine alan iyi bir insan karakterini gördük.

Biz o yazımızda, ‘bürokrat ve bürokrasi deyince, insan sağlığında kalbin önemi ne ise, buna benzeterek devlette de aynı değerde bir mekanizmadan bahsederiz,’ dedik…

Şimdi de ekliyoruz:

Sayın Bayram Yılmaz gibileri var oldukça ve liyakat öne çıktıkça, halkın devlete güven mekanizması da o denli iyi çalışır…Bu,kadim bir  kuraldır!

 

Yavuz YÜKSEL:( Sivil Toplum ve Halkla ilişkilerden sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı)

Sayın Kaymakamımız Bayram YILMAZ bey,  hep iyiliklerle, verimli  hizmetleriyle tam 5 yılını  Aliağamızda gecirmiş bulunmaktadır. Bu süre içerisinde  Aliağa halkı  kendilerini çok sevdi. Gönül isterdi  ki hep burada kalsın. Ama devletin kuralları  buna müsait değil.  Kaymakam bey Aliağa’da kaldığı sürece  gönüllerde  taht kurdu.Yeri geldi bize abi oldu,yeri geldi bize öğretmen oldu, yeri geldi bize arkadaş oldu,yeri geldi bize kız istedi,yeri geldi bize nikah şahidi oldu. .

  Devletimle  gurur duyuyorum,  Sayın Bayram Yılmaz gibi  akil  insanlara  görev verdiği için. Gerek kendi kişiliğiyle, gerek aile yapısıyla, gerekse  devlet adamlığı ile  bizlere  ve topluma    örnek oldu.

Yolu açık  olsun. Yeni görevinde Rabbim  kendilerine  yardım etsin, başarıları daim olsun.

Ben de Sayın  Dr. Bayram Yılmaz beye ve halefi  Kaymakam Sayın  Erhan Günay beyefendiye başarılar diliyorum. www.kadirkeskin.net


 

Bu yazı 2033 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum