ZARAR ETMEYEN YATIRIM
Kadir KESKİN

Kadir KESKİN

Kadir Keskin'in Kaleminden

ZARAR ETMEYEN YATIRIM

29 Haziran 2018 - 17:37

 ZARAR ETMEYEN   YATIRIM…

55 yıldır kesintisiz eğitimin içinde biri olarak  gerek ilimizde, gerek ülkemizde, gerekse  1985 yılından beri  kardeş okul  İngolstadt Apian- Gymnasium vesilesiyle    temasta bulunduğum Almanya’daki eğitim sistemini, ve ülkemizdeki eğitim konularını ve kurumlarını   yakından takip eden biriyim.   Arabın derdi kırmızı babuçmuş. Benim derdim de “ Eğitim”

 Bir zamanlar  herkesin  ağzında dolaşan  bir   sözcük vardı. “ Ağzı olan konuşuyor” Bugün ülkemizde  ve  her platformda  bana göre enfilasyon, döviz kuru, soğan, patatesten   ziyade en çok konuşulan  ve eleştirilen konu  “ Eğitimdir” Çünkü  ebeveynlerin en yumuşak karnı çocuklarının sağlığı ve eğitimidir. Çocuklarının sağlığı söz konusu olduğunda   babalar ve anneler  olarak  çocuklarımıza  gözümüzü kırpmadan böbreğimizi ve ciğerimizi vereceğimiz  gibi  eğitim konusunda da  her türlü zaruri ihtiyaçlarımızdan fedakarlık yaparak  çocuğumuzun eğitimi konusunda  da yapamayacağımız fedakakarlık yoktur. Nitekim ben yaptım lokmamı paylaştım çocuklarımın eğitimine yatırım  yaptım. Ve sonucunu da  çok şükür aldım.. Dünyada   doğru yapılırsa  zarar etmeyen tek yatırım,  “Eğitim” yatırımıdır. .Ekonomist   flen değilim.. Ama gördüğüm kadarıyla . ülkemizin yarınında   “ Eğitim  ve Sağlık” sektörü   sektörler arasında en çok rağbet gören   sekretörler olacaktır.

 Eğitim,. zengini de fakiri de  yakından ilgilendiren bir konudur. Dünyada eğitimin kıyısından , köşesinden geçmeyen insan  yoktur. Çünkü herkesin ya çocuğu  veya torunu  eğitimin içindedir. Şunu da  hemen belirteyim;yıllardır  gözlemim; anneler babalar çocuklarının eğitimi konusundaki fedakarlıklarını  yakinen gözleyenlerden biriyim. Bağını, bahçesini, traktörünü  ve bir yıllık alın terini satıp dershane  parası yapan çok veliler  biliyorum.  Ve bildiğim için de dar gelirli fakir aile çocukları  için projesini   eğitimci Mustafa Pala  arkadaşımla berberce hazırladığığımız   Manisa Belediyesine bağlı   ücretsiz MABEM dershanesini kurarak  bu dersanenin  kurucu müdürlüğünü  yapmıştım.  Dolayısıyla  bize destek veren   dönemin belediye başkanı Sayın Bülent Kar beyefendiye  buradan tekrar teşekkürlerimi  arzediyorum.

Yukarıda eğitim konusunda “ağzı olan konuşuyor”dedim. Gerek sade  vatandaşlarımızdan, gerekse meslektaşlarımızdan eğitim konusunda gerçekten  çok güzel şeyler de dinliyorum..  Akıllı insan kendi deneyiminden, daha akıllı nsan da başkalarının  tecrübelerinden yararlanan insanmış. Meslektaşlarıma : “Bu bildiklerinizi  yazıya dökün de  genç meslektaşlarımız da yararlansın” dediğimde   mazeretler  birbiri arkasına sıralanıyor.  Tabii sıralanan mazeretlerin hepsi de  tembelliğe varıp dayanıyor. Siz okurlarım bana  “ Sen yazıyor musun?” diye sorarsanız, evet  ben yazıyorum. Eğitim üzerine  kitaplarım ve yazılarım sitemde mevcuttur.  Kitaplarım  okunuyor, yazılanlarım da  dikkate alınıyor.. “ Sayın Cumhurbaşkanım Eğitimde  Neden Belimizi Doğrultamıyoruz” üç bölümlük yazımın külliyenin danışmanları tarfından dikkate alınması,, seminerlerim dolayısıyla ilimizde  ve diğer illerdeki  izlenimlerime ait eğitim yazılarının da  dikkate alındığını görüyorum.  Kitaplarım ve seminerlerim ile ilgili ister olumlu, ister olumsuz dönüşler bana büyük bir çalışma azmi veriyor. Olumlu  eleştirilerden ziyade  olumsuz eleştiriler daha çok hoşuma gidiyor.  Daha  güzel işler yapmak için  onları  manevi ikram olarak kabul ediyorum. ( yazılarım ve kitaplarım www.kadirkeskin.net’de)

   Seçim  arefesini yaşadığımız geçtiğimiz hafta bilbordlarda  siyasi afişlerden ziyade   Manisa’da faaliyet gösteren  özel eğitim kurumlarının afişleriyle doluydu.  Manisa’da  açılan  her eğitim  kurumu ilgimi çekiyor. Ve canı gönülden de destekliyorum. Çünkü  özel  okullar  kendi arasında  bir rekabet oluşturuyor. Rekabetin olduğu yerde  hareket, hareketin  olduğu yerde de başarı ve bereket vardır.

Geçtiğimiz hafta evimden çıkıp çarşıya giderken  “ MEKTEBİM” afişi dikkatimi çekti. Yolumun  üzeride  Mektebim irtibat bürosunu  görünce “ Hayırlı olsun” düşüncesiyle  içeri girdiğimde   sürpriz olarak kuruma müdür  olarak atanan  Mehmet KANCA  bey karşıma çıkmasın mı?. Mehmet  bey adına sevindim. Mehmet Kanca beyi ben  Manisa’da  eğitimin  atom karıncası olarak  tanıyorum..  Öğretmen bir babanın  evladı  olan Mehmet Kanca bey  çevresinde  sevilen, eğitimi bilen,  mesleğinin aşığı, donanımlı bir eğitimci ve idareci.

 

Eğitim adına   ülkemizde  ve Kıbrıs’ta  katıldığı  hizmetici  kursların ve buralarda  sunduğu sunumlarla  dikkati çeken Mehmet bey kardeşim, bu donanımı dolayısıyla  2016  yılında  Antalya’da yapılan  eğitim kongresine bakanlıkca davet edilmiştir.. Meslek hayatında alabileceği bütün ödülleri  alan ve hak eden  bir kardeşimdir. İstanbul, Kastamonu ve Sakarya’dan sonra ilimiz Halatlı, Gazi Ortaokulu ve Şehzadeler Halk Eğitim Merkezlerindeki çalışmalarını  yakından izledim. Her gittiği yerde  farkını farkettiren  bir meslektaşım. Demek ki hiçbir şey boşa gitmiyor. Çalışan insanların hakkını Cenab-ı Hak zayi etmiyor. Turgutlu’da tanıdığım Halil Kale’nin duayn müdürü  Tahsin Bozkurt kardeşim emekliye ayrılır ayrılmaz İzmir ve Manisa özel okullarından kendisine gelen  teklifi yakınen biliyorum. Bu değerli  arkadaşımı  Turgutlu KOCATÜRK eğitim kurumları kaptı.Dağın başında  Demirci’de görev yapan başarılı  bir eğitimci ve idareci olarak tanıdığım  Ömür Çolpan’ı  Bursa’da  faaliyet gösteren   OSMANLI  eğitim kurumları transfer etti. Yıllarca  lisede beraber çalıştığımız  öğrenci ve velilerlerle mükemmel br  diyoloğu olan hakeza  idareci Mustafa Çağaydın’ı ilimizde faaliyet gösteren TAM AKADEMİ    eğitim kurumları transfer etti. . İşte Mehmet Kanca arkadaşımı  da daha emekliliğine bile fırsat bırakmadan  “ MEKTEBİM”Eğitim Kurumları” yakasına yapışarak  kurumlarına   transferini sağlamışlar.  Demek ki arkadaş!  çalışıyorsan  sepetinde  pamuk varsa,şehirde, kıyıda ,köşede  dağ başında da olsan,  insanlar seni gelip buluyor, Allah bulduruyor..

Mehmet Beyden kurum hakkında bilgi aldım. Baktım ki “ MEKTEBİM” Eğitim kurumlarının sahibinin de   çekirdekten  eğitimci eski  ÜMİTdershanelerinin sahibi Ümit Kalko. olduğunu söyledi. Kendilerini tanımam ama dershanesinin ismini  duymuştum.  Manisa’nın  ilçelerinde de   açılım hazırlığı olan Mektebim Eğitim kurumlarının Türkiye genelinde  65 kampüsle  210 okulu ile  ülkemizde kurumlaşmış yaygın bir eğitim kurumu. Manisa’da  önümüzdeki öğretim yılında faaliyete geçeçek Manisa şubesinde  diğer okullarında  olan alt yapının ( Modern sınıf ve laboratuvarların, buz pateni pisti, kapalı spor salonu, yüzme havuzu ve cep sineması, konferans salonu)  aynısıyla Manisa şubesinde de olacağını söyledi. Ayrıca yurtdışı üniversitelerle yaptıkları  protokollerle öğrenci değişimleri ve online eğitim ile çift diploma şansı verildiğini, İngilizcenin yanı sıra ikinci yabancı dil olarak İspanyolca da okutacklarını söyledi. Sunumunu yaptığı Manisa şubesini Temmuz ayında teslim alacağını belirtti.

Okulun maketine ve  ve Memet bey kardeşimin verdiği bilgilerden    eğitimde  kesintisiz   55 yılını  geçiren bir ağabeyi olarak   son derece mutlu oldum.   Bu güzellikleri dinledikten sonra belleğimde  Ziya Osman Saba’nın

Zamansız geldik dünyaya / Zamansız karıştık çola çocuğa/ Tüm düşleri zamansız gördük

Zaman zaman derken  zaman geldi/ Dedi ki zaman  bitti, şiiri yankılandı.

Mesleğim adına    “ MEKTEBİM”   eğitim kurumlarını kuran  Sayın Ümit  KALKO beyefendiyi tebrik ediyorum. Yine tebrik ediyorum ki Manisa’da kurumunun başına  iyi bir idareci   atamış.

 İdealist insanlar halden ümitsizmiş, ama geleceğe ait umutlarını da  kaybetmezlermiş. Bu kanatimi  belirttikten sonra  Yazımın başlığına  döneyim.  Doğru yapılırsa  dünyada  zarar etmeyen tek yatırım : “ EĞİTİM YATIRIMIDIR” Manisa’ya böyle  güzel bir eğitim kurumunu kazandıran “ MEKTEBİM”   eğitim kurumları  kurucusu Sayın Ümit Kalko  beye teşekkür ediyorum.  Başarılı olacağından asla kuşku duymadığım  Manisa şubesinin müdürü  Sayn Mehmet Kanca  bey kardeşime de başarılar diliyorum.  Aldığım bilgiler  eğitim adına geleceğe ait umutlarımı  tazeledi.

Ümidim odur ki  başındaki müdürü   ve öğretmen kadrosu ile  “ MEKTEBİM”   eğitim kurumu ilimizde  faaliyet gösteren  özel eğitim kurmları arasında  parlayan bir yıldız  olarak yerini alacaktır.. Çünkü kurumun  kurucusu  ve atadığı müdür eğitimi biliyor.

İlimize  ve Manisa eğitimine  hayırlı olsun.www.kadirkeskin.net
Bu yazı 1536 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum